11 Nisan 2007 00:00

Kaftancıoğlu’nu genç kuşaklar tanısın diye...

Radyocu, yazar, eğitimci Ümit Kaftancıoğlu, bundan 27 yıl önce kızının gözleri önünde öldürülmüştü.

Paylaş

Radyocu, yazar, eğitimci Ümit Kaftancıoğlu, bundan 27 yıl önce kızının gözleri önünde öldürülmüştü. Önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da Atatürk Kültür Merkezi’nde Kaftancıoğlu anısına bir anma etkinliği düzenlenecek.
Etkinliğin düzenleyicilerinden Öztürk Tatar, üç yıldır Ümit Kaftancıoğlu öykü yarışmasını da yürütüyor. Aynı zamanda bu yıl, Kaftancıoğlu’nun kitaplarının yeni basımlarını gerçekleştiriyor. “Seni Sonbaharlar Öpmesin” adlı şiir kitabını ‘Halkının aşığı ve yürekli sesi’ Ümit Kaftancıoğlu’na adayan Yalın Ses Yayınları editörü Öztürk Tatar ile Ümit Kaftancıoğlu’nun yeni basımı yapılan kitaplarını, öykü yarışmasını ve 14 Nisan’da Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılacak anma etkinliğini konuştuk.

2006 yılında “Yaşama Sevincine Bin Selam” adlı bir kitap hazırladınız. Bu kitabı hazırlamaktaki amacınız neydi? Ayrıca o günden bugüne kitap istediğiniz hedefe ulaştı mı?
1997 yılından itibaren Kaftancıoğlu ile ilgili çalışmalarım var. Zaman zaman kaynak sıkıntısı yaşıyordum. Yalnız ben değil Kaftancıoğlu’nu tanımak isteyen, onun hakkında bir şeyler okumak isteyen herkes bu sıkıntı içindeydi. “Yaşama Sevincine Bin Selam” adlı kitabı hazırlarken asıl amaç, hem elimizde kaynak niteliği taşıyan bir kitap olsun hem de Köy Enstitüsü’nün bizlere armağanı olan Kaftancıoğlu’nu genç kuşaklar tanısın ve bilsin.
Kitap hedefine ulaştı mı diye düşündüğümde; kültürel anlamda yerine ulaştığını söyleyebilirim. Hem de çok büyük eksikliği, yani 1980’den günümüze kadar olan zamanı Kaftancıoğlu’nu tanımak ve tanıtma anlamında tam anlamıyla doldurduğunu söylemek mümkün.

Kaftancıoğlu’nun eserlerinin yeni basımları yıllardır yapılmadı. Bu yıl sizin editörlüğünüzde yeniden okurla buluşacak. Bu kitaplar hakkında bilgi verir misiniz?
Kaftancıoğlu’nun eserlerinin yeni basımlarını gerçekleştirirken iki amacı göz önünde tuttum. Birincisi; edebi diline, yapısına, kurgusuna ve gerçekçiliğine inandığım bu eserleri yeniden okurla buluşturmak. İkincisi ise; bu kitapların satışından gelen gelirin tamamını, ailesinin de sunacağı maddi katkıyla birleştirip Kaftancıoğlu’nun vasiyetini yerine getirmek. Bu vasiyet, Kaftancıoğlu’nun doğduğu köye bir kütüphane kurmasıyla ilgili. Bununla ilgili 2006 yılında ailesi adına valilik (Ardahan) düzeyinde gerekli yasal izini aldım. Önümüzdeki mayıs-haziran aylarında ailesiyle birlikte Kaftancıoğlu’nun doğduğu köy olan Koyunpınarı (Saskara) köyünde kütüphanenin inşaatını başlatıp, 2007–2008 eğitim yılında çocuklarımızın hizmetine sunmayı amaçlıyoruz.
Kitaplarla ilgili şunu belirtmek istiyorum. İlk aşamada dört kitabın yeni basımı yapıldı. Bunlar Dönemeç, Tüfekliler, Kekeme Tavşan ve Çoban Geçmez. Bütün eserlerinin yeni basımlarını ise bir yıllık süre içerisinde tamamlayacağımı düşünüyorum.

Ümit Kaftancıoğlu adına bir de öykü yarışması düzenliyorsunuz. Öykü yarışması ve anma etkinliğinizle ilgili okurları aydınlatır mısınız?
Üç yıldır düzenliyorum. Elimden geldiğince de kesintisiz devam ettirmek istiyorum. Öykü yarışması benim için ayrı bir mutluluk. Yaşlanınca yaşamımdaki çizgilere bakıp, onur duyarak anlatacağım ve anacağım bir çizgim olacak öykü yarışması. Tabii bu başarının en önemli nedeni seçici kurulda yer alan; Adnan Özyalçıner, Osman Şahin, Mehmet Güler, Öner Yağcı ve H.Hüseyin Yalvaç’ın emekleridir. Bu çalışmalar esnansın da gözüm kulağım olan kardeşim Serpil’in de emeğini yok sayamam.
Bu yıl 350 öykü katıldı. Seçici kurulla beraber geçmiş yıllara baktığımızda hem katılımın hem de kalitenin arttığını görüyoruz. Şunu açık yüreklilikle söyleye bilirim; Ümit Kaftancıoğlu Öykü Yarışması, öykü dalında kalitenin adı olacak.
Bu yıl yapacağımız etkinliğe gelince; Atatürk Kültür Merkezi’nde yapacağımız etkinliği her yıl olduğu gibi bu yıl da arkadaşım Recep Ergül’le beraber organize ettik. 14 Nisan cumartesi günü saat 19.00’da gerçekleşecek. İlginize teşekkür ediyor, Evrensel gazetesi çalışanlarını ve okurlarını 14 Nisan’da Ümit Kaftancıoğlu Anma etkinliğinde buluşmaya davet ediyorum...
Ümit Kaftancıoğlu kimdir?

Ümit Kaftancıoğlu (Garip Tatar), 1935’te Ardahan’ın Hanak ilçesine bağlı Koyunpınar köyünde doğdu. Yoksul bir çocukluk geçiren Kaftancıoğlu, ilk kez karlı bir havada yalın ayak yürüyerek vardığı Cılavuz Köy Enstitüsü’nü bitirdi. Bir süre Türkçe öğretmenliği yapan Kaftancıoğlu, TRT’nin açtığı sınavı kazanarak Köy yayınları bölümünde göreve başladı. TRT İstanbul Radyosu’nda yaptığı programlarla halk kültürünü, halk aşıklarını, halkın eksiğini ve sıkıntılarını mikrofona taşıdı. Anadolu’yu gezerek derlemelerle halkın sözlü edebiyatını ve halk türkülerini yazıya döktü. Günümüzde bile sevilerek dinlenen “Evreşe yolları dar” ve “Yüksek yüksek tepeler ev kurmasınlar” türküleri Kaftancıoğlu’nun derlemeleri arasındadır. Radyo programcılığının yanı sıra çeşitli gazete ve dergilerde politik ve sanatsal yazılar yazdı. 11 Nisan 1980 günü ise, önce kızı Pınar’ı okula bırakıp sonra TRT’ye gitmeye hazırlanırken vurularak öldürüldü. Yakalanan katilleri emirleri aldıkları kişileri itiraf etmiş olmalarına rağmen, cinayetin ardındaki isimler yakalanmadı.
Kadir İncesu
ÖNCEKİ HABER

İzmir Narlıdere’de tramvay

SONRAKİ HABER

Hasankeyf Koordinasyonundan "Mücadele ve Yıkım Ekseninde Hasankeyf" paneli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa