11 Nisan 2007 00:00

Öğretmen cinayetine grevle tepki

Latin Amerika ülkelerinden Arjantin’de öğretmenler, geçen hafta bir meslektaşlarının eylem sırasında polis tarafından öldürülmesini protesto için bir günlük genel grev yaptı.

Paylaş

Latin Amerika ülkelerinden Arjantin’de öğretmenler, geçen hafta bir meslektaşlarının eylem sırasında polis tarafından öldürülmesini protesto için bir günlük genel grev yaptı. Grev, ülkede hayatı durma noktasına getirdi.
Kimya öğretmeni Carlos Fuentealba (40), düşük maaşların protesto edildiği gösteriler sırasında polisin attığı göz yaşartıcı bombanın başına çarpması sonucu hayatını kaybetmişti. Arjantin Devlet Başkanı Nestor Kirchner ise genel seçimlerden birkaç ay önce işlenen cinayet hakkındaki sessizliğini koruyor.
‘Katiller yargılansın’
Genel grev kapsamında onbinlerce öğretmen, başkent Buenos Aires ve diğer kentlerde toplanarak öğretmen cinayetine tepkilerinin yanı sıra “daha yüksek maaş” ve “adalet” sloganıyla yürüdü. Başkentin merkezinden başlayan yürüyüşte, katillerin yargılanması çağrısında da bulunuldu.
Okulların bir günlüğüne eğitime ara verdiği Arjantin’de, grevden toplu ulaşım ve bankalar da etkilendi. Kamuya bağlı toplu taşım araçları işlemedi, bankalarda ve bazı resmi kurumlarda çalışanlar da ülkenin en büyük sendikasının çağrısına uyarak hizmetlerini durdurdu.
Buenos Aires’teki gösteri sırasında öğretmenler, Fuentealba cinayetinin faillerinin yargı karşısına çıkarılması çağrısında bulunurken aynı zamanda polisin sert tavrından sorumlu tuttukları eyalet valisinin de istifasını istedi. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

İran’ın açıklamasına tepkiler

SONRAKİ HABER

'Trump Erdoğan'a Gülen'in iadesi konusunda 'bir bakacağını' söyledi'

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa