OYAK çimentodan umutsuz

Oyak Çimento Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Celal Çağlar, Türkiye’de çimento sektörünün kapasitesini yüzde 25 artıracak yatırımlar yapıldığına, ancak talebin arz oranında büyümeyeceğine dikkat çekerek,


Oyak Çimento Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Celal Çağlar, Türkiye’de çimento sektörünün kapasitesini yüzde 25 artıracak yatırımlar yapıldığına, ancak talebin arz oranında büyümeyeceğine dikkat çekerek, “Türkiye’nin bu kapasiteyi hazmetmesi mümkün değildir. Dolayısıyla çimentocular için 2008 yılının karanlık bir yıl olacağı sayılarla da açıktır” dedi.
Çağlar, müteahhitlerin çimento fiyatlarına ilişkin şikayetlerinin bir “kandırmaca” olduğunu savunarak, “Halkın gördüğü, bildiği, en kolayı ne?.. Çimento. Çünkü bina yapılırken en çok gördüğünüz şey çimento. Oysa sorsanız, bir binaya en fazla yüzde 4-5 çimento gitmiştir. Türkiye’de herkes bir kandırmaca oyunu oynamak istiyor. Bizim sayılarımız açık, müteahhitler de açsın sayılarını. Bizim verdiğimiz vergiler açık, onlar da açsın verdikleri vergileri, bir görelim hep beraber. Herkes birbirini kandırmak üzere düzenini kurmuş” diye konuştu.
Portekiz devi Türkiye’de
Portekiz çimento şirketi Cimpor, Yibitaş Lafarge’i 535 milyon euroya satın alarak Türkiye çimento pazarına giriş yaptı. Cimpor Grubu Başkan Yardımcısı Salavessa Moura, “Hasanoğlan’a 100 milyon euroluk yatırım yapacağız.
2007 yazında yapımı başlayan çimento fabrikası 2009 yılında üretime geçecek” dedi. (EKONOMİ SERVİSİ)
www.evrensel.net