Hayat futbol değil

Almanya’daki Landovo Üniversitesi Spor Bilimleri Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Seyhan Hasırcı, holiganizm faaliyetlerine katılan insanların, yaşamlarını, takımlarının başarı ve başarısızlığına odakladığını söyledi.


Almanya’daki Landovo Üniversitesi Spor Bilimleri Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Seyhan Hasırcı, holiganizm faaliyetlerine katılan insanların, yaşamlarını, takımlarının başarı ve başarısızlığına odakladığını söyledi.
Hasırcı, Gaziantep Üniversitesi’nin 20. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Sporda Şiddet ve Şiddetin Önlenmesi” konulu konferansta, taraftarlar için tutulan takımın hayatın en önemli, en değerli unsurlarından birisi haline gelmesinin “korkunç bir şey” olduğunu ifade etti.
Takımlarına çok fazla bağlı olan insanların pazartesi günleri işlerine üzgün ya da gülerek geldiğinin görüldüğünü belirten Hasırcı, “Holiganizm faaliyetlerine katılan insanlar, yaşamlarını, takımlarının başarı ve başarısızlığına odaklamıştır” dedi.
Hasırcı, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ülkedeki ideolojik, politik ve ekonomik çalkantılar nedeniyle yeni bir arayışa çıkan gençlik, biraz da ana babaların yaşadıkları nedeniyle değiştiremedikleri düzenden kendilerini soyutlamışlar ve futbol sahalarına ortak bir mekan olarak yönelmişlerdir. Taraftar, amaçlarını, beklentilerini takımın gücüne, üstünlüğüne bağlıyor. Takımı yendiğinde sanki kendisi daha güçlüymüş gibi hissediyor, kaybettiğinde ise üzülüyor. Bu kişiler toplumda kendilerine ve yeteneklerine uygun bir rol bulamayınca şiddet eğilimi artmaya başlıyor. Takımı kaybettiğinde kişi, kendi kişiliğiyle ilgili de bazı problemler yaşıyor.”
Hasırcı, şiddeti önlemek için öncelikle spor alanındaki şiddete müdahale sürecindeki kişilere bakmak gerektiğini, bu kişilerin kulüp, kulüp yöneticileri, aileler, seyirciler, taraftarlar, antrenörler, gözlemciler, hakemler, güvenlik güçleri, sporcular ve medya olduğunu ifade etti.
‘Samimi olmak gerekiyor’
Şiddetin şiddetle değil çok uzun süreli ve organize bir eğitimle alta çekilmesi gerektiğini vurgulayan Hasırcı, şunları anlattı: “Türkiye Milli Olimpiyat Komitesinin şiddetle ilgili biriminin çok güzel çalışmaları var ve bu konuda kitaplar bastırılıyor. Şiddeti önlemede ‘fair play’ kavramı da çok önemli. Öncelikle samimi olmak gerekiyor. Yazılı ve sözlü kurallara dikkat edilmeli. Türkiye’deki karşılaşmalarda da ‘fair play’in çok güzel örneklerini görebiliyoruz. Şiddetin önlenmesi konusunda en önemli unsur eğitim. Bir toplumda bireyler, kendileriyle barışık değilse içtenlikle kendilerini ortaya koyamıyorsa, kendisiyle hesaplaşamıyorsa, kişi kendini özgür biri olarak hissetmiyorsa bu özgürlüğünü yaratıcı etkinliklere dönüştüremiyorsa, kendi kararlarını verecek bilgisi görgüsü ya da cesareti eksikse, özerkliğini yitirmişse, gelecekten umudunu kesmiş, sürekli yakınan, toplumun değerlerini değerli bulmayan, bir can taşımanın önemini kavramaktan uzaksa, şiddet her zaman kapımızda olacaktır.”
Gaziantep Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünde düzenlenen konferansa, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Ekinci, Gaziantepspor Kulüp Başkanı İbrahim Kızıl, öğretim üyeleri, polisler ve öğrenciler katıldı. (SPOR SERVİSİ)
www.evrensel.net