12 Nisan 2007 00:00

‘Yeni bir sayfa açılsın’

Makine Mühendisleri Odası (MMO) Başkanı Emin Koramaz, Enerji Verimliliği Yasası’nı “önemli bir başlangıç” olarak nitelendirirken enerji verimliliğinde yeni bir sayfa açmanın mümkün olduğunu bildirdi.

Paylaş

Makine Mühendisleri Odası (MMO) Başkanı Emin Koramaz, Enerji Verimliliği Yasası’nı “önemli bir başlangıç” olarak nitelendirirken enerji verimliliğinde yeni bir sayfa açmanın mümkün olduğunu bildirdi. Koramaz, oda olarak bu alana katkı vermeye hazır olduklarını da dile getirdi. “Enerji Verimliliği Yasası” üzerine yazılı bir açıklama yapan Koramaz, görüşlerinin bir bölümü yasaya yansımasa da “önemli bir başlangıç” olduğunu ifade etti. Ancak enerjide dışa bağımlılık, usulsüzlük ve yolsuzluklar; yerleşik alışkanlıklar, yapısal sorunlar; kamu, sanayi, konut ve ulaşım sektörlerindeki eksiklikler ile enerji iletim kayıpları, kaçak kullanımların yaygınlığı gibi konuların enerjide verimliliğin nasıl gerçekleştirileceğinin takip gerektirdiğini dile getiren Koramaz, oda olarak “verimlilik belgelendirme ve akreditasyon” işlerini yapmaya talip olduğunu vurguladı.
Çevre ve doğal kaynakların korunması yönleriyle enerjinin verimli kullanımının önemini dile getiren Koramaz, Türkiye’nin yirmi küsur yıldır elektriği en pahalı kullanan ülke olduğunun da altını çizdi. Kamusal bir hizmet olan enerji üretiminin basit bir piyasa faaliyeti olarak görülmemesi gerektiğini kaydeden Koramaz, bu alandaki özelleştirmelerin de yanlışlığına dikkat çekti. (Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Yabancıya toprak satışına iptal

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa