Sadece İstanbul’da kutlayacaklar

DİSK Genel Başkan Yardımcısı ve Genel-İş Genel Başkanı Mahmut Seren, 1 Mayıs 1977 Katliamı’nın 30. yılı nedeniyle 1 Mayıs’ı sadece Taksim’de kutlayacaklarını, işçileri araçlarla İstanbul’a taşıyacaklarını bildirdi.


DİSK Genel Başkan Yardımcısı ve Genel-İş Genel Başkanı Mahmut Seren, 1 Mayıs 1977 Katliamı’nın 30. yılı nedeniyle 1 Mayıs’ı sadece Taksim’de kutlayacaklarını, işçileri araçlarla İstanbul’a taşıyacaklarını bildirdi. KESK ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ise İstanbul’da Taksim’deki kutlamalarda yer alacaklar ancak, diğer illerde yapılacak kutlamalara da katılacaklar.
1 Mayıs’ı sadece İstanbul Taksim’de kutlayacak olan örgüt temsilcileri Ankara’da basın toplantısı düzenledi. Nazım Kültürevi’nde gerçekleştirilen toplantıya DİSK, Barış Derneği, Türkiye 78’liler Federasyon Çalışma Grubu, TKP, Halkevleri, Yurtsever Cephe, HKP, HÖC, Öğrenci Kolektifleri, Anadolu Araştırma Derneği, İşçi Gazetesi, Kaldıraç ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) temsilcileri katıldı.
Katılan örgütler adına ortak açıklamayı yapan Mahmut Seren, 1 Mayıs 1977 Katliamı’nın hesabının sorulması ve 1 Mayıs’ın tatil ilan edilmesi taleplerini gündeme getireceklerini, katliamın 30. yılı nedeniyle de 1 Mayıs’ı sadece Taksim’de kutlayacaklarını söyledi.
Taksim’e ilişkin engelleme girişimlerine değinerek “Sansürlü 1 Mayıs’a giriyoruz” diyen Seren, tüm sansürlere rağmen Taksim’de olacaklarını söyledi. Emek Platformu’nun (EP) tüm bileşenleriyle 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamayı dilediklerini, ancak hâlâ EP’de “1 Mayıs bahar mı, işçi bayramı mı?” tartışmasının sürdüğünü ileri süren Seren, ayrımı kendilerinin yaratmadığını savundu.
Seren, KESK’in daha önce Taksim’de olma kararı aldığını, ancak daha sonra kararını değiştirdiğini söyledi.
Toplantıda, İstanbul’a gidecekler için 30 Nisan’da otobüslerin kaldırılacağı, 28 Nisan’da ise Taksim’e gideceklerin Ankara’da şölen düzenleyeceği açıkladı.
Öte yandan PSAKD İstanbul şubeleri 1 Mayıs’ta Taksim’deki kutlamaya katılacak, ancak diğer illerden Ta ksim’e toplu katılım olmayacak. PSAKD, bulunduğu tüm illerdeki 1 Mayıs kutlamalarına katılacak. KESK Merkezi’nin de benzer bir kararı var. 1 Mayıs’ın kutlandığı tüm illere katılacak olan KESK, İstanbul’da ise Taksim’de yer alacak. (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net