Fotoğraf: Evrensel

Diyalogdan yanayız

Irak Kürdistan Demokratik Partisi lideri Mesut Barzani, hiç kimseyi tehdit etmediklerini, hiç kimsenin de tehditini kabul etmeyeceklerini söyledi.


Irak Kürdistan Demokratik Partisi lideri Mesut Barzani, hiç kimseyi tehdit etmediklerini, hiç kimsenin de tehditini kabul etmeyeceklerini söyledi.
Irak’ın Erbil kentinde düzenlenen Uluslararası Demokrasi Konferansı’nda konuşan Barzani, El Arabiye Televizyonu’nda yaptığı konuşma ve tepkilere değindi.
Barzani: Tehdit etmiyoruz
El Arabiye Televizyonu’nda yayımlanan mülakatının tarihinin 26 Şubat olduğunu belirten Barzani, şöyle devam etti: “O konuşmam, o tarihte Türkiye’nin buraya karşı süren tehditlerine ilişkin bir konuşmaydı. Ben orada ‘içişlerine karışırım’ demedim. Benim dediğim şuydu. ‘Eğer onlar içişlerimize karışırlarsa biz de karışırız.’ Bizler kimseyi tehdit etmiyoruz, ama hiç kimsenin de tehditini kabul etmeyiz. Kimsenin içişlerine karışmıyoruz ve kimsenin de içişlerimize karışmasını istemiyoruz. Dostluk ve kardeşlik elimizi komşu ülkelere uzatıyoruz. Bu da karşılıklı saygı ve ikili çıkarlar şeklinde olacak.” Kerkük konusuna da değinen Barzani, Kerkük’ün Irak’ın sorunu olduğunu ve yabancı ülkelerin Kerkük konusuna karışmaya hakları olmadığını kaydetti. Barzani, Kerkük ve benzeri konuların Anayasa’nın 140. maddesine göre çözüleceğini savundu. Bu madde Kerkük’ün geleceğinin referandumla belirlenmesini ön görüyor.
Karşılık göremedik
Mesut Barzani’nin sözcüsü Fuad Hüseyin de, sorunları Türkiye’yle konuşmaktan yana olduklarını, ancak Türkiye’den bir karşılık göremediklerini belirtti.
Hüseyin, BBC Türkçe Servisi’ne yaptığı açıklamada, Barzani’nin bu açıklamayı el Arabiya televizyonuna bir ay önce, başka bir ortamda yapmış olduğunu, Türkiye’den özellikle Kerkük’le ilgili olarak tehditkar birtakım sözlerin gelmesi üzerine bu tür bir yanıt vermiş olduğunu söyledi.
BBC’nin haberinde, Barzani’nin sözlerinden doğan gerilimin Kuzey Irak’ta da kuvvetle hissedildiği belirtildi.
Biz Türklerin kardeşiyiz
Kuzey Irak’taki bölgesel Kürt yönetiminin Washington temsilcisi Kubad Talabani de, “Bizim Türk topraklarına girmek gibi bir niyetimiz olamaz, biz Türkiye dahil bütün komşularımızla kardeşçe ilişkiler istiyoruz” dedi. Washington’da “Irak’ın Geleceği” konulu bir konferansa katılan Talabani, Türk gazetecilerin sorularını yanıtladı. Talabani, “Türkiye ile kardeşçe ilişkiler istediğinizi söylüyorsunuz. Neden halen Kuzey Irak’taki PKK meselesi çözülemiyor?” yönündeki bir soruya ise “PKK probleminin halen Türkiye içinde de bulunduğu” şeklinde yanıt verdi.
Irak’ta çok Türk şirketi var
Irak’ta pek çok Türk şirketi bulunduğunu ve ekonomik ilişkilerden her iki tarafın da faydalanacağını söyleyen Talabani, “Biz diyalog istiyoruz ve bu da fazla bir şey değil. Biz, Türklerin kardeşiyiz” ifadesini kullandı.
Öte yandan, Kürt Parlamentosu Başkan Yardımcısı Kemal Kerküki, “Bütün Kürdistan halkı, Sayın Mesut Barzani’nin yanındadır. Şunu bilmek gerekiyor ki tehdit eden herkese karşı cevap vermek çok normaldir” dedi.
Başbakan Erdoğan’ın Barzani’ye yönelik açıklamalarına tepki gösteren Kerküki, “Bir devletin başbakanının, adaba uygun bir dil kullanması, herkesin önünde konuştuklarının hududunu bilmesi gerektiğini ve başka bir ülkenin içişlerine karışmaması gerektiği”ni söyledi. (HABER MERKEZİ)
Dışişleri’nden Barzani’ye: Beyanatın tarihi önemli değil
Barzani’nin, “Türkiye Kerkük’e karışırsa biz de Diyarbakır’a karışırız” sözlerini şubat ayında söylediği ifadesine, Dışişleri Bakanlığı’ndan yanıt geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Bilman, önemli olanın böyle bir beyanatın ne zaman yapıldığı değil, yapılması olduğunu söyledi. Türkiye’nin Irak’a güvenlik konusunda açık bir nota verdiğini belirten Bilman, bu notadaki hususların son derece net olduğunu kaydetti. Bilman, şu anda bu notaya bir yanıt beklediklerini ifade etti. Türkiye’nin Irak’a dost bir yaklaşım içinde olduğunu kaydeden Bilman, Türkiye’nin başından beri Irak’ın toprak bütünlüğünü ve siyasi birliğini savunduğunu söyledi. Bilman, ancak aynı şekilde Türkiye’nin Irak’tan da güvenlik konusunda herhangi bir tereddüdü olmaması gerektiğini ifade etti. Bilman, “Türkiye’nin Barzani’den ne tür beklentileri var?” şeklinde sorulan bir soruya da Ankara’nın beklentilerinin doğrudan Irak merkezi hükümetinden olduğunu söyledi.
Öte yandan Türkiye’nin Irak’a verdiği notada dile getirdiği beklentilerin, “PKK’yı terör örgütü olarak tanı, PKK’nın askeri eğitim almasını engelle, PKK’nın Irak’taki faaliyetlerini durdur” şeklinde olduğu öğrenildi. (Ankara/ANKA)
www.evrensel.net