Ben û sen çocukları için…

Salon çocuk kahkahalarıyla tıklım tıklım…Gülten ve Nurten heyecandan sabah kahvaltı bile edememişler. Aceleden bir lokma ekmek girmemiş 6 yaşındaki ufacık midelerine.


Salon çocuk kahkahalarıyla tıklım tıklım…
Gülten ve Nurten heyecandan sabah kahvaltı bile edememişler. Aceleden bir lokma ekmek girmemiş 6 yaşındaki ufacık midelerine. Hasret annesine anlatmaya bir türlü doyamıyormuş öğrendiklerini. Annesi de ilk defa geliyor ya tiyatroya... Adı bizde saklı annenin. Çünkü eşi izin vermemiş çocuğunun ilk sahneye çıkışını izlemesine. Gizli gizli gelmiş. Bir elinde Hasret'in küçük kardeşi, diğer eli doğmak üzere olan beşinci çocuğunun üzerinde. Birçok annenin kucağındaki bebeklerin nedeni, bırakacak kimse olmaması…
Ezberi bozmak…
"Çocuklarla, çocuk olmayı, çocuk hissetmeyi engelleyen tüm ezberleri bozmaya çalışıyoruz" diyor sahnede Koordinatör Emin Sarıkaya. Birazdan Çocuklar Aynı Çatı Altında (ÇAÇA) Derneği Çocuk Tiyatrosu'nun, 4-6 yaş grubu öğrencileri, "Ben û Sen çocukları için…" isimli gösterilerini sergileyecekler.
Ben û sen mahallesi, Diyarbakır surlarından Ben û sen burcuna sırtını dayamış bir göç mahallesi. Resmi adının "Savaş mahallesi" olması anlatıyor göçün nedenini. Mahallenin çocukları huzura, ilgiye ve öğrenmeye aç… Kimi zaman hemen yakınlarındaki Mardin Kapı Mezarlığı'na küçük omuzlarında su taşıdıklarından, kimi zaman da mendil satmak zorunda kaldıklarından unutmuşlar çocuk gibi hissetmeyi.
Ama şimdi hepsi sahnede, şarkı söylüyorlar, sohbet ediyorlar, dans ediyorlar annelerinin zılgıtları eşliğinde… Replikleri mutlu kahkahalar. Kiminin küçük kardeşi fırlıyor sahneye oyuna katılıyor, kimi utanmış kenardan seyrediyor arkadaşlarını. Gösterinin sonunda ise izlemeye gelen tüm çocuklar hep birlikte dans etmeye başlıyorlar.
'Tek oyuncakları taş'
Geçtiğimiz günlerde Diyarbakır Sanat Tiyatrosu'nda sergilenen gösteriyi hazırlayan ÇAÇA Derneği yöneticilerinden Eser Karayel, 2001'den bu yana Diyarbakır'da sokakta çalışan ya da çalışma riski bulunan çocuklarla çalışmalar yaptıklarını anlatıyor; "Birkaç yıldır da Ben û sen Mahallesi’nde 600'e yakın çocukla çalışma yürütüyoruz. Çocuklarda özellikle kendilerine güvenme, ifade etme, iletişim becerilerinde çok önemli değişiklikler oldu. Çocukların çoğunda çok yüksek şiddet eğilimi vardı. Bunun azaldığını gözlemliyoruz. Annelere yönelik eğitimler düzenliyoruz, çocukların bakımı, gelişimi noktasında… Aldıkları destek sayesinde kendilerini de daha iyi hissediyorlar. Çocuklar çok heyecanlılar, çok meraklılar. Ben û sen sosyo-ekonomik olarak sadece Diyarbakır, değil dünyanın birçok bölgesi ile kıyaslandığında en dipte yaşayan ve alternatiflerin hemen hiç olmadığı; çocukların da oynayacak taştan başka şey bulamadıkları bir mahalle. Doğal olarak çocuklar her şeye susamışlar ve her şeyden çok mutlu oluyorlar" (Diyarbakır/EVRENSEL)
Elif Görgü
www.evrensel.net