her yol mubah

 • Sülün Osman’ı bilirsiniz. Genellikle şehre yeni gelmiş, saf Anadolu insanlarını kandırmasıyla ünlü bir sokak dolandırıcısıdır. Köyden gelen amcam Dolmabahçe saat kulesinin civarında dolaşmaktadır. Sülün Osman da pusuda...


  Sülün Osman’ı bilirsiniz. Genellikle şehre yeni gelmiş, saf Anadolu insanlarını kandırmasıyla ünlü bir sokak dolandırıcısıdır. Köyden gelen amcam Dolmabahçe saat kulesinin civarında dolaşmaktadır. Sülün Osman da pusuda... Amcam saate baktığı dakika Sülün Osman derhal amcamın yanına damlar:
  - Selamın aleyküm.
  - Aleyküm selam.
  - Borcunuz 50 kuruş...
  - Ne borcu?
  - Saate bakmadın mı sen?
  - Baktım.
  - İşte onun borcu!
  - Saat senin mi ki?
  - Benim ya, yok ne sandın...
  Amcam 50 kuruşu bayılır Sülün Osman’a...
  Sülün Osman’ın hünerleri bununla da kalmaz. Galata Köprüsü’nü pazarladığı ve Dolma Bahçeye demirleyen Amerikan 6. Filosunu da sattığı rivayet edilir. Tabi bu 6. Filo meselesi, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının Amerikan askerlerini denize dökmeden evvel gerçekleşmiş olsa gerek. Yine bir rivayete göre 23 Ocak 1961’de Zeytinburnu’nda kumar oynarken yakalanmıştır Sülün Osman.
  Geçtiğimiz günlerde yaşanan bir olay, Sülün Osman efsanesinin ölmediğini, aksine globalleştiğini gösterdi bize.
  Pazartesi günü Fatih camiine öğle namazına giden bir vatandaşımız, Müslüman ve aç olduğunu söyleyen iki Somaliliyi yemeğe götürdü. Yemek sonrası vatandaşımıza teşekkür eden Wwonda Jean adlı Somalili ve diğer arkadaşı kendilerine yapılan bu iyiliği karşılıksız bırakmak istemediklerini söylediler. Jean “Amerikan Merkez Bankası’nda emekli bir tanıdığının elinde dolar filmleri var. Elimizdeki para makinesiyle, bize ne kadar dolar getirirseniz, onu iki kat çoğaltırız” dedi. Vatandaşımız bu teklifi geri çeviremedi. İki gün sonra buluştular. Vatandaşımız elindeki 65 bin doları bu Sülün Osmanlara teslim etti. Tabi Sülün Osmanlar pıııırrr!
  Neyse, sonra Balat civarında bir otomobille kaçarken Wwonda Jean, polisin havaya ateş açması üzerine teslim olmuş. Diğeri kaçmayı başarmış.
  Ama olayı enteresan kılan mesele bu değil. Dolandırılan vatandaşımızın Sülün Osmanlara getirdiği bu 65 bin dolar Kuran kursu yaptırmak için toplanan bir paraymış. Ve gazetedeki habere göre vatandaşımız bu parayı sahte yolla çoğaltmak için “caizdir” onayı almış. Onayı veren şöyle demiş olmalı: “Hayır işi için her yol mub-ahtır. Kalpazanlık bilem...”
  M. Öner
  www.evrensel.net