Meydan savaşı gibi

Eylül ayında düzenlenen baskınlar sonucu tutuklanan gazeteci, sendikacı ve demokratik kitle örgütü yöneticilerinin İstanbul Adliyesi’ndeki duruşması olaylı başladı.


Eylül ayında düzenlenen baskınlar sonucu tutuklanan gazeteci, sendikacı ve demokratik kitle örgütü yöneticilerinin İstanbul Adliyesi’ndeki duruşması olaylı başladı. Dayanışmada bulunmak amacıyla adliye önünde toplanarak basın açıklaması yapmak isteyen kalabalık bir grup, polisin oldukça sert müdahalesine maruz kaldı. Polisin saldırısı sonucu çok sayıda kişi yaralanırken, yaklaşık 90 kişi de gözaltına alındı.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ve MİT’in Atılım gazetesi, BEKSAV, Özgür Radyo, Dayanışma gazetesi, ESP, EKD, Limter-İş Sendikası, Tekstil-Sen, Sosyalist Gençlik Derneği, Güneş Ajans ile Sanat ve Hayat dergisine 21 Eylül 2006 tarihinde düzenlediği baskınlarda tutuklanan ve haklarında “MLKP’ye üyelik” iddiasıyla dava açılan 17 kişi dün hakim karşısına çıktı. Gebze M Tipi ve Tekirdağ 2 Nolu F Tipi cezaevlerinden getirilen tutukluların adliyeye ve duruşma salonuna ayakkabısız girmeleri dikkat çekti.
İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada ilk olarak tutuklu avukatları söz aldı. Avukatlar, yapılacak sorgu öncesinde mahkeme heyetine 16 sayfalık bir dilekçe sunarak, soruşturma aşamasındaki hukuksuzluğa dikkat çektiler. Tutuksuz yargılama talebinde bulunan avukatlar, dosya üzerindeki kısıtlılığın ve hukuka dayanmayan iddiaların dosyadan çıkarılması talebiyle hazırladıkları bir dosyayı da mahkeme heyetini sundular. Duruşma savcısı ise avukatların taleplerinin reddini istedi.
Kurum temsilcileri ifadelerinde, suçlamaları reddederek, söz konusu operasyonların ve davanın Türkiye'nin demokratikleşmesinin önünde engel olduğunu söylediler.
Bu arada, Beşiktaş’ta bulunan İstanbul Adliyesi’ndeki duruşma nedeniyle polisin aldığı olağanüstü önlemler dikkat çekti. Adliye giriş ve çıkışlarına çevik kuvvet ekipleri ve panzerler konumlandırılırken, binanın çatısına ise kar maskeli özel timler yerleştirildi.
Duruşmayı izlemek isteyen birçok kişi duruşma salonuna alınmazken, polis kendi hazırladığı listede adı bulunmayanları adliyenin önüne yaklaştırmadı. Adliye önünde aralarında EMEP İl Başkanı Güven Gerçek, DTP İl Başkanı Doğan Erbaş ve İHD Eski Genel Başkanı Akın Birdal’ın da bulunduğu çok sayıda kurum temsilcisi ile birlikte Avrupa’dan gelen parlamenterler ve yabancı heyetler de hazır bulundu.
Sert müdahale
Tutuklulara destek vermek için adliyenin 100 metre ilerisindeki Beşiktaş otobüs duraklarında toplanan kalabalık bir gruba ise polis sert müdahalede bulundu.
“Özgürlük istiyoruz”, “Umut dimdik ayakta”, “ESP susmadı susmayacak” pankartları açarak, arkadaşlarına destek vermek isteyen ESP, Limter-İş, Tekstil-Sen, EKB ve SGDF üyeleri basın açıklaması yaptıkları sırada polisin saldırısına uğradılar. Gaz bombaları ve coplarla gerçekleşen müdahale sırasında birçok kişi yaralanırken, yaralananlardan ikisinin durumunun ciddi olduğu öğrenildi. Polisle kitle arasında Kabataş’a kadar yaşanan çatışma sonrasında çok sayıda kişi gözaltına alındı. İlk müdahalenin ardından iskelede toplanan gruba polis ikinci kez müdahale etti. Akşam saatlerinde ise Taksim’de bir protesto eylemi yapıldı.
Polisin ve MİT’in 10-21 Eylül tarihleri arasında 7 ilde düzenlediği baskınlarda onlarca kişi gözaltına alınmış ve 60 kişi tutuklanmıştı. (İstanbul/EVRENSEL)
www.evrensel.net