IMF istedi ‘tasarruf paketi’ne zam geldi

Türkiye ve IMF stand-by düzenlemesinin 6’ncı gözden geçirme çalışmaları kapsamında, KİT ve Merkezi Yönetim Bütçesi harcamalarında GSMH’nin yüzde 0.6’sı olarak öngörülen tedbir paketine, yüzde 0.2 ek yapılarak oranın yüzde 0.8’e çıkması kararlaştırıldı.


Türkiye ve IMF stand-by düzenlemesinin 6’ncı gözden geçirme çalışmaları kapsamında, KİT ve Merkezi Yönetim Bütçesi harcamalarında GSMH’nin yüzde 0.6’sı olarak öngörülen tedbir paketine, yüzde 0.2 ek yapılarak oranın yüzde 0.8’e çıkması kararlaştırıldı. Böylece görüşmelerin ilk aşamasında ortaya konan bütçedeki 3.7 milyar YTL’lik tedbir paketi, 1.2 milyar YTL artarak 5 milyar 51 milyon YTL’ye yükseldi. Böylece elektriğe zam yapılmamasının faturası da kesilmiş oldu.
Hazine Müsteşarlığı’ndan yapılan açıklamada, IMF heyetinin Türkiye’den ayrıldığı tarihten itibaren yürütülen teknik çalışmaların sonuçlandırıldığı belirtilerek şöyle denildi: “Programda ortaya konan kamu maliyesi hedeflerine KİT’lerin yapacağı katkıyı desteklemek üzere, KİT ve Merkezi Yönetim Bütçesi harcamalarında GSMH’nin yüzde 0.2’si oranında tasarrufa gidilmesi kararlaştırıldı. Ayrıca kısa vadede KİT’lerin tahsilat sistemlerini daha sağlıklı bir yapıya kavuşturacak adımların atılması üzerinde görüş birliği sağlandı.”
Kısa vadede KİT dengesinde tahsilatın artırılacağına ilişkin ifadeyle gözden geçirmede taraflar arasında uzlaşılamayan elektrik zammı konusu karara bağlanmış oldu. KİT dengesi için IMF’nin zammın zorunlu olduğunu bildirdiği elektrikte, kısa vadede zam yapılmayacağı ortaya çıktı. Ancak zam yapılmamasının faturası ağır oldu.
Niyet mektubu taslağı üzerinde mutabakat sağlandığı vurgulanan açıklamada, IMF İcra Direktörleri Kurulu’nun mayısta toplanarak gözden geçirmeyi görüşmesinin beklendiği ifade edildi.
22 Mart’ta açıklanmıştı
Devlet Bakanı Ali Babacan, 22 Mart 2007 tarihinde Türk-Amerikan İş Konseyi’nin New York ve Washington’da düzenleyeceği toplantılara katılmak üzere ABD’ye giderken İstanbul’da yaptığı basın toplantısında, IMF ile 2006 yılı ile bu yılın ilk 2.5 aylık döneminin gerçekleşmelerini değerlendirdiklerini belirterek şunları söylemişti:
“Bu yıla ilişkin bütçede GSMH’nin yüzde 0.3’ü kadar sapma öngörüyoruz. Geçen seneki yüzde 0.3’lük tavan aşımı ve bu yılki sapma toplandığında, bunun GSMH’nin yüzde 0.6’sına ulaştığı görülüyor. Yüzde 0.6’lık tedbir söz konusu. Bunu da bütçede harcanamayacağı belli olan kalemlerde yapılacak tasarrufla sağlayacağız. Sağlık harcamaları konusunda tedbir söz konusu değil. Fiyat artışlarını ise kesinlikle son çare olarak düşünüyoruz.” (İstanbul/EVRENSEL)
www.evrensel.net