İngilizlerin tutukladığı Kıbrıslı milletvekili açlık grevinde

Kıbrıs’taki İngiliz üsler polisince tutuklanan Avrupa Parlamentosu milletvekili Marios Matsakis açlık grevine başladı.


Kıbrıs’taki İngiliz üsler polisince tutuklanan Avrupa Parlamentosu milletvekili Marios Matsakis açlık grevine başladı.
Güney Kıbrıs radyosunun haberine göre, daha önce İngiliz üsler bölgesindeki eylemleri nedeniyle hakkında tutuklama kararı bulunan Matsakis, Avrupa Parlamentosundan bir heyetle Ağrotur İngiliz Üsler Bölgesini ziyareti sırasında tutuklandı. Rum milletvekili, helikopterle götürüldüğü Dikelya İngiliz Üsler Bölgesindeki cezaevinde açlık grevine başladı.
Dokunulmazlığı yok
Marios Matsakis, geçen yıl nisan ayında yaptığı bir protesto gösterisinde, İngiliz Üsler Bölgesinde park halinde bulunan araçlara ve duvara sloganlar yazmış ve ardından hakkında tutuklama emri çıkartılmıştı.
Matsakis’in İngiliz Üsler Mahkemesindeki duruşması, 16, 17 ve 18 Mayısta yapılacak.
İngiliz Üsler Polis Müdürü Teodoros Charlies, Matsakis’in, mahkemenin belirlediği 500 Kıbrıs Lirası kefalet ücretini yatırmayı reddettiği sürece, mahkeme gününe kadar tutuklu kalacağını söyledi. Charlies, AB müktesebatının üsler bölgelerinde geçerli olmadığını, bu yüzden de Matsakis’in dokunulmazlığı bulunmadığını vurguladı.
Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanı Yorgos Lillikas ise, Rum hükümetinin, Matsakis’in tutuklanmasına ilişkin şu ana kadar yaptığı girişimlerin sonuç vermediğini bildirdi.
İngiliz Üsler Bölgesinin statüsünün tartışılması için uygun bir an olup olmadığı yönündeki bir soruya karşılık ise Lillikas, “Bu kadar ciddi konuların, uygun şekilde ve uygun zamanda tartışılması gerektiğini” söyledi.
Kıbrıs Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos ise, İngiliz üs mahkemelerinin yargılama yetkisinin şüpheli olduğunu savundu.
Osmanlı devletinin ardından adada egemenlik kuran İngiltere, halen adada iki ayrı askeri üs bölgesini toprağı olarak elinde tutuyor. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net