15 Nisan 2007 00:00

Mitingle uyarı

Darbe girişiminde bulunduğu iddialarıyla gündeme gelen Emekli Orgeneral Şener Eruygur’un genel başkanı olduğu Atatürkçü Düşünce Derneği’nin öncülüğünde düzenlenen Cumhuriyet Mitingi, dün Ankara’da yapıldı.

Paylaş

Darbe girişiminde bulunduğu iddialarıyla gündeme gelen Emekli Orgeneral Şener Eruygur’un genel başkanı olduğu Atatürkçü Düşünce Derneği’nin öncülüğünde düzenlenen Cumhuriyet Mitingi, dün Ankara’da yapıldı. Türkiye’nin her yanından Ankara’ya gelen 200 bini aşkın kişi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı adaylığına karşı çıktı. “Darbeciler miting yapıyor” iddialarının yalanlandığı miting sırasında ve sonrasında, kalabalık gruplar Anıtkabir’i ziyaret etti. Mitingde “şeriat karşıtlığı ve laiklik vurgusu” öne çıktı.
Atatürkçü Düşünce Derneği’nin başını çektiği, 249 kitle örgütü ve partinin destek verdiği “Cumhuriyet Mitingi” için Türkiye’nin dört bir yanından yaklaşık 6 bin otobüs Ankara’ya geldi. AKM’nin bulunduğu alanda toplanan grup, Tandoğan Meydanı’na yürüdü. Türk bayrakları taşıyan 200 bini aşkın kişi, sık sık “Türkiye laiktir laik kalacak”, “Çankaya laiktir laik kalacak”, “Şeriata karşı omuz omuza”, “AKP’nin imamı kaça sattın vatanı”, “Türbanlı First Lady istemiyoruz” ve “Kahrolsun ABD emperyalizmi” sloganlarını attı.
Tandoğan Meydanı’nı tümüyle dolduran grup, meydanın bağlantılı olduğu yollara da yayıldı. “Tehlikenin farkındayız” ve “Tehlikenin de gücümüzün de farkındayız” yazılı dövizler ve önlükler dikkat çekerken AB, ABD ve Büyük Ortadoğu Projesi de protesto edildi. Mitinge katılanlar, sık sık “Satılık medya istemiyoruz”, “AKP uşağı medya istemiyoruz” sloganlarını atarken mitingi izleyen gazetecilere de sataştılar. DSP Genel Başkanı Zeki Sezer ile CHP Başkanı Deniz Baykal’ın torunuyla birlikte mitinge katılması coşkuyla karşılanırken miting boyunca “Birleşin” sloganları atıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan mitingde ilk konuşmayı yapan Miting Düzenleme Kurulu Başkanı Ali Ercan, mitinge katılımın beklenilenin çok üstünde olduğunu belirterek mitingi, “demokratik terbiye sınırları içinde” gerçekleştirdiklerini ifade etti. Mitingde, Turgut Özakman tarafından kaleme alınan senaryo tarzı metin, Prof. Dr. Alpaslan Işıklı, Prof. Dr. Birgül Ayman Güler ve Prof. Dr. Nur Sertel tarafından seslendirildi.
Ankara Üniversitesi SBF Öğretim Üyesi Prof. Dr. Birgül Ayman Güler, “Türkiye sömürgeleştirilmek, parçalanmak isteniyorsa Kemalist ordu da üniversite de, yargı da işçi, memur, çiftçi de konuşacak” dedi. Mitinge yönelen “Darbeciler alana iniyor” eleştirilerine Güler, “Biz darbeci değil devrimciyiz” yanıtını verdi. Güler, “Halkına saygılı olmayan, dış dünyanın desteğiyle ayakta duran cumhurbaşkanı olamaz” diyerek Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı’na aday olmaması gerektiğini ifade etti.
Tüm Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Alpaslan Işıklı ise cumhuriyetin temel değerlerine yönelik bir saldırı yürütüldüğünü belirterek cumhuriyeti savunduklarını söyledi. Işıklı, “Biz darbe yapacakmışız, darbecilerden destek alıyormuşuz; asıl darbeci kendileridir” dedi. Başbakan Erdoğan’ın attan düştüğünü anımsatan Işıklı, “Atta başına ne geldiğini hatırlasın. Çankaya’ya çıkamazlar” diye konuştu. Işıklı, konuşmasını “Biz Mustafa Kemal Atatürk’üz, Atatürk burada” vurgusu ile sonlandırdı.
Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nur Sertel ise “Biz ulusalcıyız, milliyetçiyiz, vatanseveriz” diyerek nasıl bir cumhurbaşkanı istediklerini tarif etti. Sertel, “Biz Türkiye’yi Türkiye’den yöneten, emperyalistlere boyun eğmeyen, AB’nin politikalarına ülkeyi kurban etmeyen, ulusal değerlere sahip; dini siyasete alet etmeyen bir cumhurbaşkanı istiyoruz. ‘Ne mutlu Türküm’ diyemeyen Çankaya’ya çıkamaz” dedi. Mitingin ulusalcı-demokratik platform için bir son değil başlangıç olduğunu belirten Sertel, “ulusalcıların siyasi iktidarını” hedeflediklerini ifade etti.
Tuncay Özkan da konuştu
Miting programında yer almadığı halde kürsüden yapılan çağrı üzerine Kanal Türk Genel Yayın Yönetmeni Tuncay Özkan da bir konuşma yaptı. Erdoğan ve AKP’lilere Çankaya yolunu kapattıklarını öne süren Özkan’ın “O yolları onlara açacak mısınız” sorusuna, mitinge katılanlar hep bir ağızdan “Hayır” yanıtını verdi.
Özkan’ın konuşması sürerken kürsü üzerinde nedeni anlaşılamayan bir arbede yaşandı. (AnkaraEVRENSEL)
Mitingden notlar
 • Türk bayrakları ve Atatürk posterlerini taşıyan topluluk içinde üniversitelerin organizasyonuyla Ankara’ya taşınan gençlerin fazlalığı dikkat çekerken mitinge katılanlar arasında kadın katılımcılar da önemli yer tuttu.
 • Miting boyunca 10 bine yakın polis görev yaparken Ankara Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz, gelişmeleri miting alanının yanındaki otelin üst katından izledi. Mitinge katılanlar tek tek arandı. Arama noktasında polisler, katılımcıları “Hoş geldiniz” diye karşılarken eylemciler de polise “İyi günler, kolay gelsin” diye cevap verdiler.
 • Mitingin sunuculuğunu tiyatrocu Mehmet Ege üstlenirken Devlet Tiyatrosu sanatçıları da konuşmalar arasında şiirler okudu.
 • Miting boyunca canlı yayın yapan Kanaltürk çalışanları, “Deniz mavisi gözlerini özledik. Biz hepimiz Mustafa Kemal’iz dedik” yazılı iki pankart açtılar.
 • Kürsüye “ulusal birliğimizi savunan gazeteci” diye çağrılan Kanaltürk Genel Yayın Yönetmeni Tuncay Özkan, kısa bir konuşma yaptı. Konuşmasını yaptığı sırada bir arbede yaşandı. Miting görevlileri, “Zaman gazetesi muhabirinin Özkan’a küfrederek vurmak istediğini, kendilerinin engellediğini” söylediler. Gazeteciler ise platformdan tekme tokat indirilen kişinin, mitingden ayrılırken “Habertürk’ün haber müdürüyüm” dediğini ve olayı izlemek isteyen gazetecilere de “Sizin için tehlikeli olabilir” denerek oradan uzaklaştırıldığını anlattılar.
 • Miting alanında sağlık rezaleti yaşandı. Bayılan, tansiyonu yükselen onlarca kişi, uzun süre doktorun gelmesini bekledi.
 • Miting sonunda hırpalanmayan gazeteci de kalmadı. Yer yer “Satılmış medya istemiyoruz” gibi sloganlar atan eylemciler ile miting görevlileri, sürekli gazetecilerin görev yapmasını engelledi. Ellerindeki bayrakların sopalarıyla gazetecilere vurulduğu, platformdan aşağı itmeye çalışıldıkları görüldü.
 • Mitinge, emekli Komutan Hurşit Tolon, Yargıtay eski Başsavcısı Vural Savaş, Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Başkanı Tamer Ünal’ın da aralarında bulunduğu emekli askerler ile gaziler de katıldı.
 • ÖNCEKİ HABER

  DTP’li belediye başkanları Diyarbakır’da toplandı

  SONRAKİ HABER

  Bursa’da KESK üyeleri, İstanbul bölge mitingine çağrı yaptı

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa