Tez Koop-İş’te Gürsel Doğru kazandı

Tez Koop-İş Sendikası’nın 8’inci Olağan Kongresi’nde genel başkanlık seçimini İstanbul 1 Nolu şube başkanı Gürsel Doğru kazandı.


Tez Koop-İş Sendikası’nın 8’inci Olağan Kongresi’nde genel başkanlık seçimini İstanbul 1 Nolu şube başkanı Gürsel Doğru kazandı.
209 delegeli kongrenin ilk günündeki konuşmalarda, karşılıklı suçlamalar ve eleştiriler ön plana çıktı. Sadık Özben ve beraber hareket ettiği delegeler, sendikayı büyüttüklerini, her mücadelenin içinde olduklarını, kendilerini “yeni oluşum” olarak ifade edenlerin “yeni” olmadıklarını savundular.
Muhalefet ise neden ayrıştıklarını, 13 şube başkanı 3 merkez yöneticisinin imzası ile açıkladıklarını kaydederek, sendikanın delegelerin seçtiği yöneticilerle yönetilmesi gerektiğini söylediler. Gebze Şube Başkanı Ali Can Altun, yaşananın “taht kavgası” olduğunu söyledi. İzmir delegesi Yusuf Yılmaz ise şube başkanının deklarasyona imza attığını, ancak delege olarak kendilerinin haberleri olmadığını savundu. İzmir Şube Başkanı Birol Aslanoğlu ise “delegelerin haberi olmadığı” iddiasını yalanladı. Karşılıklı suçlamaları eleştiren Aslanoğlu, “İki testi çarpıştığında biri kırılır ama diğeri de çatlar, su tutmaz” diyerek, sendikanın zarar göreceği uyarısında bulundu.
Genel Başkan adayı, İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Gürsel Doğru da Sadık Özben’in “Bu sendikayı 13 binlerden 33 binlere getirdim” sözlerinin gerçek olmadığını savundu. Sendikanın büyüdüğünü doğrulayan ve yüzde 60-70’lerde özel sektör ağırlıklı bir sendika olduklarını kaydeden Doğru, pasif, teslimiyetçi bir sendikacılığın egemen kılınmaya çalışıldığını söyledi. Eleştirileri yanıtlayan Genel Başkan Sadık Özben, haksız suçlamalarla karşı karşıya kaldıklarını söyledi.
Genel Başkan Sadık Özben’in listesi; Genel Sekreter Hüseyin Hamurcu, Genel Mali Sekreter Şaban Sağıroğlu, Genel Eğitim Sekreteri Semih Aycan, Genel Örgütlenme Sekreteri Haydar Özdemiroğlu ve yönetim kurulu üyeleri Davut Dervişoğlu, Mehmet Adem Can’dan oluştu. Gürsel Doğru’nun listesinde ise “Genel Sekreter Sedat Ölmez, Genel Mali Sekreter A. Merih Varol, Genel Eğitim Sekreteri Hakan Topaloğlu, Genel Örgütlenme Sekreteri Osman Gürsu ile Yönetim Kurulu üyesi Fikret Omak, Ali Can Altun” yer aldı. Genel Örgütlenme Sekreterliği için Esat Çalışkan da bağımsız aday oldu.
Seçimler sonunda, Gürsel Doğru başkanlığındaki liste 106, Sadık Özben başkanlığındaki liste ise 101 oy aldı. Genel sekreter adayları ise 103’er oy aldığından kimin genel sekreter olacaı kurayla belirlenecek. (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net