Moskova sokakları karıştı

Rusya’da yaklaşan devlet başkanlığı seçimlerinin arifesinde tansiyon giderek yükseliyor.


Rusya’da yaklaşan devlet başkanlığı seçimlerinin arifesinde tansiyon giderek yükseliyor.
Londra’daki sürgün Rus milyarder Boris Berezovsky’nin ‘darbe’ itirafının hemen ardından yapılan ve son iki gündür devam eden muhalefet gösterilerine güvenlik güçleri yasadışı olduğu gerekçesiyle müdahale etti. Sayıları 2 bini geçmeyen muhalifler, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin aleyhinde sloganlar attı. Gösterilerde 170 kişi gözaltına alındı.
Kasparov gözaltına alındı
Başkent Moskova merkezli gösterilerde, muhalefet liderliğine soyunan eski dünya satranç şampiyonu Garry Kasparov da gözaltına alındı. Kasparov’un, “provokasyon”da bulunmak suçlamasıyla gözaltına alındığı açıklandı.
Moskova’nın tarihi Puşkin Meydanı’ndaki izinsiz gösteride gözaltına alınan Kasparov, yarım günlük gözaltı süresinin ardından 1000 ruble (54 YTL) kefaletle dün serbest bırakıldı. Kasparov, salıverilmesinin ardından, “Bu, artık bir ülke değil. Hükümet rolünü, kırtasiye işleri ve yasa ruhunu kullanarak oynuyor” dedi.
Öte yandan başkentte ikinci bir muhalefet gösterisi daha yapıldı. Muhaliflerin St. Petersburg’da da Putin karşıtı bir gösteri yaptığı ifade ediliyor. Gösteriler, Kasparov’un lideri olduğu “Birleşik Sivil Cephe” ve “Başka Rusya” koalisyonu önderliğinde gerçekleştiriliyor. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net