17 Nisan 2007 00:00

Güneş sisteminin dinamizmi kanıtlandı

Bilim insanları, güneş ışınlarının gök taşlarının daha hızlı dönmesine neden olabileceklerini belirterek, Güneş Sistemi’nin ne kadar dinamik olduğunu bir kez daha gözler önüne serdiler.

Paylaş

Bilim insanları, güneş ışınlarının gök taşlarının daha hızlı dönmesine neden olabileceklerini belirterek, Güneş Sistemi’nin ne kadar dinamik olduğunu bir kez daha gözler önüne serdiler.
Birisi yaklaşık 1.6 km, diğeri yaklaşık 115 metre uzunluğunda iki ayrı gök taşını (asteroid) inceleyen uluslararası bilim adamı ekibi güneş ışığının, asteroidlerin şekilsiz ve tam yuvarlak olmamalarından ötürü dönüşünü etkileyebileceği yönünde daha önce ortaya atılan ve ispatlanmayan teoriyi doğruladılar.
İtme etkisi
Teorinin sahibi 4 bilim adamının isimleriyle YORP (Yarkovsky-O’Keefe-Radzievskii-Paddack) etkisi olarak adlandırılan güneşin ışınlarının bu özelliği, gök taşlarının yamuk yüzeyinin özelliğinden ötürü bir jet motoru etkisi yaratıyor. Güneş ışını asteroide çarptığında, güneş enerjisi soğuruluyor ve ardından uzaya yeniden yayılıyor. Gök taşı küre biçiminde olmadığından, bu da dönmesine neden olan bir itme etkisi yaratıyor. Kuzey İrlanda’nın başkenti Belfast’taki Queen’s Üniversitesi’nden Stephen Lowry, göktaşının biçimine bağlı olarak, YORP etkisinin tüm asteroidin yüzeyinde açık bir tork (dönme momenti) yol açabileceğini, bunun da gök taşının tam bir tur dönüş zamanını değiştirebileceğini belirtti.
Yılları alan süreç
New York İthaca’daki Cornell Üniversitesi’nden Patrick Taylor da, bunu hayal etmenin bir başka yolu olarak, rüzgarın değirmeni döndürmesi veya rüzgar gülüne üflendiğinde dönmesini örnek gösterdi. Araştırmalarında, büyük teleskop ve radarları kullanan bilim insanları, yaptıkları ölçümler sonucu iki gök taşının dönüş sıklıklarının yıllarla ifade edilen bir süreç sonunda değiştiğini tespit ettiler. Taylor, araştırma sonuçlarıyla ilgili olarak, “Bu Güneş Sistemi’mizin çok dinamik bir yer olduğunu ve yıldızımız Güneş’in sadece Dünya’yı, gezegenleri değil, yörüngesindeki en küçük kayaları bile nasıl etkilediğini gösteriyor” diye konuştu. (TOPLUM YAŞAM)
Hayal gücünüzü geniş tutun

Dünya’nın bitki örtüsünün ne kadar renkli olduğunu düşünür müsünüz? Ancak konu başka gezegenler olduğunda hayal gücünüzü daha geniş tutmalısınız. NASA, başka gezegenlerin florasının rengarenk, sarı, kırmızı, pembe bitkileri olabileceğini bildirdi. HG Wells’in 100 yıl önce yazdığı “Dünyalar Savaşı”ndaki kırmızı Mars bitki örtüsü kurgusunu doğrular nitelikteki araştırma, California’daki Sanal Gezegen Laboratuvarı Teknoloji Enstitüsü’nde yapıldı.
Yabancı gezegenlerdeki doğanın renginin, gezegenin yörüngesinde döndüğü yıldızın ve atmosferinin bileşenlerine bağlı olacağını belirten araştırmacılar, Sanal Gezegen Laboratuvarı’nda, diğer gezegenlerin bitkilerinin nasıl olabileceğini tahmin eden bilgisayar canlandırmaları yaptılar. NASA’nın Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsü’nden Dr. Nancy King, başka gezegenlerde fotosentezin renginin sarı, turuncu hatta kırmızı bile olabileceğini belirterek, “Mavi olacağını sanmıyorum ve tabii dünyamızdaki gibi yeşil olması da olanak dahilinde” dedi.
ÖNCEKİ HABER

Güneş sistemi dışında su bulundu

SONRAKİ HABER

İşten atılan işçiler için destek eylemi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa