17 Nisan 2007 00:00

Yemek de yiyebilsinler

Şırnak Nazmiye Demirel Kız Meslek Lisesi’nde öğrencilerin öğle yemeği yiyebilmesi için kampanya başlatıldı. Okul yönetimi tüm Türkiye’ye çağrıda bulunarak, çöpe atılması düşünülen ürünlerin kendilerine gönderilmesini istedi.
Şırnak’ta eski ürünler kermesle satıldıktan sonra, toplanan parayla çocukların yemek yemesi sağlanıyor.

Paylaş

Şırnak Nazmiye Demirel Kız Meslek Lisesi’nde öğrencilerin öğle yemeği yiyebilmesi için kampanya başlatıldı. Okul yönetimi tüm Türkiye’ye çağrıda bulunarak, çöpe atılması düşünülen ürünlerin kendilerine gönderilmesini istedi.
Şırnak’ta eski ürünler kermesle satıldıktan sonra, toplanan parayla çocukların yemek yemesi sağlanıyor.
Kampanya hakkında bilgi veren Okul Müdiresi Dilek Tatar, ulaşabildiği her yere mektup ya da e-maille çağrı yaptığını söyledi. İnsanların kullanmadığı eşyaları, kermes yoluyla satarak, öğrenciler için öğle yemeği temin etmeye çalıştıklarını belirten Tatar “Okulumuzda tam gün eğitim-öğretim yapılıyor ve öğrencilerimizin büyük çoğunluğu köylerden geliyor. Köyden geldikleri için de öğle yemeği yiyemiyorlar. Bize ulaştırılan eşyaları kermeste satarak, öğrencilere yemek çıkarmaya çalışıyoruz” diye konuştu.
Karşılık buldu
Çağrısına ülkenin dört bir yanından yanıt geldiğini anlatan Dilek öğretmen, kısa sürede 700’ü aşkın kolinin ellerine ulaştığını söyledi. Gelen yardımların kendi okulundaki öğrencilerin yanı sıra çevre okullardaki öğrencilerin ihtiyaçlarının karşılanmasında da kullandığını kaydeden Dilek öğretmen, şöyle konuştu: “Çağrımızın karşılık görmesi sonucu köyden gelen öğrencilere öğle yemeği vermeye başladık. Gelen yardımlar konusunda da son derece titiz davranıyoruz. Gönderilen eşyaların tümünü kayıt altına alıyoruz. Yardımların dağıtımını da fotoğraflayarak belgeliyoruz. Tutulan kayıtları, yardım gönderen kişi ve kurumlara birer teşekkür CD’si olarak göndereceğiz. Ayrıca okulumuzun web sitesinde de hem yardım gönderenlerin isimlerini, hem de çektiğimiz görüntüleri yayınlayacağız.”
Yoğun ilgi gören yardım taleplerinin aslında bir geri dönüşüm projesi olduğunun altını çizen Tatar “Burada anlatmak istediğimiz kesinlikle ‘açız, bize çöplerinizi verin’ değil. Amacımız üreten kızlar yetiştirmek, sürekli tüketen değil” dedi. Tatar, planladıkları kermesin ise mayıs ayının ilk yarısında yapılacağını söyledi.
Şırnak Kız Meslek Lisesi’nin 275 öğrencisi bulunuyor. Okulda örgün eğitimin yanı sıra Pratik Kız Sanat okulu da eğitim faaliyetini sürdürüyor. 13-18 yaş arası lise öğrencileri örgün eğitim alırken, 17-25 yaş grubundaki kız öğrencilere de Pratik Kız Sanat Okulu’nda eğitim veriliyor. (İzmir/EVRENSEL)
Müjde internete kavuştunuz!
İki küçük öğrenci kucaklarında kendilerine verilen elbise, ayakkabı gibi yardımları tutarken bir yandan da Milli Eğitim Bakanlığı’nın tüm okullara gönderdiği bir afişe bakıyorlar. Bakanlık afişte öğleyin yiyecek yemek bulamayan, giyecek ayakkabısı, elbisesi olmayan öğrencilerin yüzde 90’ının internete kavuşturulduğunu müjdeliyor!..
Dilek öğretmen bu mektupla tüm Türkiye’ye ulaştı
Merhaba
Öncelikle kendimi tanıtmak isterim. İsmim Dilek Tatar.
Şırnak Kız Meslek Lisesi müdiresiyim. Sizden okul olarak bir ricamız olacak. Lütfen yanlış anlaşılmasın, değerlendirebildiğiniz ürünlere değil sadece çöpe atmayı düşündüğünüz ürünlere talibiz. Örneğin kaçık çorap, ambalaj kağıdı, kırılmış bir biblo, sökülmüş yırtılmış yıpranmış bir giyecek gibi... Lütfen kullanabileceğiniz veya maddi olarak size geri dönebilecek şeyler olarak düşünmeyin. Sizden kullanılmamış ve sattığınız ürünleri istemiyoruz. Nedenini açıklamak da daha duyarlı olmanızı sağlayacak diye düşünüyorum.
Okulum, tam gün eğitim veren bir okul ve öğrencilerim genel olarak köylerden geldikleri için öğle yemeği yiyemiyorlar. Onlara öğle yemeği çıkarabilmek için öğretmen arkadaşlarımla birlikte kermes düzenliyoruz ve bu artık materyalleri değerlendiriyoruz. Bu konuda duyarlı olursanız ve bir kişi de olsa çevrenize iletirseniz çok sevinirim.
Unutmayın sizin o çöp dediğiniz şey bir kız öğrencinin bir öğün de olsa karnının doymasına yarayacak.
Şimdiden teşekkürler.
İlginizden ötürü şimdiden kendi adıma ve öğrencilerim adına teşekkür ederim.
Okul adresimiz; Nazmiye Demirel Kız Meslek Lisesi/Şırnak
Telefon numaramız; 04862161734
web adresimiz; [email protected] edu.tr.tc
Özer Akdemir
ÖNCEKİ HABER

Çocuklar öldükten sonra ihale açıldı

SONRAKİ HABER

Mevlüt Çavuşoğlu-Nadia Murad görüşmesinden iki farklı tweet

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa