17 Nisan 2007 00:00

Çocuklar öldükten sonra ihale açıldı

33 öğrenci ve öğretmene mezar olduktan sonra Konya-Aksaray Karayolu’nun 10 kilometrelik bölümünün duble yol haline getirilmesi için ihale açıldı.

Paylaş

33 öğrenci ve öğretmene mezar olduktan sonra Konya-Aksaray Karayolu’nun 10 kilometrelik bölümünün duble yol haline getirilmesi için ihale açıldı.
Aksaray İl Özel İdaresi ve Karayolları 3. Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Konya-Aksaray Karayolu’nda geçtiğimiz yıl da 30 kişinin hayatını kaybettiği belirtilerek ihale için 200 bin YTL ödenek ayrıldığı belirtildi.
Öte yandan Aksaray’da, aralarında Zafer İlköğretim Okulu öğrenci, öğretmen ve velilerinin de bulunduğu 33 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin yaralandığı trafik kazasının ardından ilk eğitim gününde, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ve Sağlık Müdürlüğü psikologları, öğrencilere psikolojik destek vermek amacıyla okula geldi.
Eşrefpaşa semtindeki Zafer İlköğretim Okulu’na gelen öğrencilerin ve velilerin oldukça üzgün oldukları görüldü. Okula gelen öğrenci ve velilerden bazıları, uzun süre gözyaşı döktü.
Öğrencilerin bahçede toplanmalarının ardından kazada ölenler için saygı duruşunda bulunuldu.
Konak İlçe Milli Eğitim Müdürü Cihabir Çulhaoğlu yaptığı konuşmada, üzücü bir olay yaşadıklarını belirterek “Bazı öğrencilerimiz kazada öldü. Ancak eğitimimiz devam ediyor. İnşallah böyle büyük bir üzüntüyle bir daha karşılaşmayız” dedi.
Konuşmanın ardından öğrenciler sınıflarına girdiler.
Eğitime ara yok
Zafer İlköğretim Okulu’na gelen İzmir Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan, okul girişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Okulda eğitime ara verilmeyeceğini belirten Aydoğan, okul müdürü ve yöneticilerinin de görevlerinin başında olduğunu söyledi.
Öte yandan Sakarya’da öğrenci gezileri, valilik emriyle ikinci bir emre kadar yasaklandı.
Ulaşım Ana Planı yapılmalı
İnşaat Mühendisleri Odası, Aksaray’daki kazaya hangi olumsuzluğun yol açtığından daha çok, karayolları ulaşımının bir bütün halinde sorgulanmasının önemli olduğuna dikkat çekerek en kısa zamanda Ulaşım Ana Planı hazırlanması çağrısında bulundu.
Kazaların, alt ve üst yapıdaki sorun ve sıkıntılardan kaynaklandığına vurgu yapılan açıklamada, hükümetin karayollarındaki can ve mal güvenliği sorununu en aza indirmenin bir yolu olarak gördüğü, duble yolların da sonucu değiştirmediği belirtildi. Açıklamada, Türkiye’de hâlâ bulunmayan Ulaşım Ana Planı’nın bir an önce hazırlanması ve yatırımlara bu plan çerçevesinde yön verilmesi gerektiği uyarısı yapılarak “Eğer bu yapılmazsa, kaza sonrası üzüntü bildirimlerinin inandırıcı olması mümkün değildir; dökülen gözyaşları da timsah gözyaşları olmaktan öteye anlam taşımayacaktır” denildi. (Ankara/EVRENSEL)
Hayatta kalan kızını okula getirdi
Çocuklarını okula bıraktıktan sonra okul önünde bekleyen velilerin oldukça üzgün oldukları görüldü. Aksaray’daki kazada, eşi Elif ve 2-A sınıfında okuyan kızı Fatma’yı kaybeden Halil İbrahim Çalmanda, aynı okulun 7-A sınıfında okuyan diğer kızı Başak’ı okula getirdi.
Evde hâlâ eşinin ve kızının eşyalarını kokladığını ifade eden Çalman, “Bu acıyı kaldırmak çok zor” dedi. Hayatta kalan tek varlığının, okula bıraktığı kızı Başak olduğunu belirten Çalman, onunla hayata tutunmaya çalıştığını söyledi.
Okul önünde bekleyen velilerden Abdülkadir Sevinç ise kızı Azize’yi kazada kaybettiğini belirterek “Ölen kızımı kim verecek bana? Bu ölümlerin sorumluları kimse çıksın ortaya. O kadar kişiyi bu otobüse kim bindirdiyse hesabını versin” diye konuştu.
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ise bir okul açılışında yaptığı konuşmada, olayın sorumlularının mutlaka cezalandırılacağını ifade etti.
ÖNCEKİ HABER

Deniz Gezmiş afişine yasak

SONRAKİ HABER

Toprakta karınca, suda balık kadar çok olanların şairi: Nâzım Hikmet

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa