Irak’ta hükümet krizi derinleşiyor

Irak’ta hükümet, yeni bir krize doğru gidiyor. Meclisteki Sadr Hareketi’nin Irak Başbakanı Nuri El Maliki hükümetinden ayrılmasının “an meselesi” olduğunun belirtilmesinden sadece bir gün sonra, Iraklı işgal karşıtı Şii lider Mukteda Sadr, kabinede yer alan 6 bakanına istifa etmeleri emri verdi.


Irak’ta hükümet, yeni bir krize doğru gidiyor. Meclisteki Sadr Hareketi’nin Irak Başbakanı Nuri El Maliki hükümetinden ayrılmasının “an meselesi” olduğunun belirtilmesinden sadece bir gün sonra, Iraklı işgal karşıtı Şii lider Mukteda Sadr, kabinede yer alan 6 bakanına istifa etmeleri emri verdi.
37 bakandan oluşan kabinede 6 bakanı bulunan Sadr Hareketi’nin bu kararının, zaten zor bir durumda olan Bağdat hükümetini daha da zayıflatacağı yorumları yapılıyor.
Çekilme takvimi
Sadr, istifa emrine gerekçe olarak “Bağdat hükümetinin, işgal askerlerinin çekilmesi için takvim belirlenmesi konusunda başarısız olmasını ve Maliki hükümetinin Washington ile sıkı ilişkilerini” gösterdi. Sadr’ın kararında, Bağdat’ta devam eden ‘güvenlik’ operasyonları sırasında Sadr’a bağlı milis gücü Mehdi Ordusu’nun önde gelen liderlerinin gözaltına alınmasının da etkili olduğu belirtiliyor.
İşgal karşıtı Sadr Hareketi üyesi bakanlar, ilk kez istifa etmiyor.
Bakanlar, daha önce de Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin, ABD Başkanı George W. Bush ile görüşmesini protesto için hükümetten çekilmişti.
Sadr Hareketi, Bağdat’ın düşüşünün 4. yıldönümü olan 9 Nisan’da Necef’te yüzbinlerce Iraklının katıldığı işgal karşıtı protesto gösterisi de düzenlemişti.
‘Vekil istifaları gelebilir’
Sadr’a yakın bir kaynak ise bakanların istifasının yanı sıra Sadr Hareketi üyesi milletvekillerinin istifasının da gündemde olduğunu söyledi.
İsmini vermek istemeyen yetkili, “Önümüzdeki dönemde Irak Meclisi’nden ayrılmanın olasılıklarını arıyoruz” dedi. Aynı yetkili ayrıca, “askeri çatışma” olabileceğinin sinyallerini de vererek “Maliki’nin gücü elinde bulundurması için Sadr Hareketi ile mücadele etmesi gerektiğini biliyoruz” diye konuştu.
Bu açıklamalar, milis gücünün yanı sıra Irak Meclisi’nde işgal karşıtı siyasi baskı uygulayan Sadr’ın, tüm gücünü sokaklara yığabileceği yorumlarını beraberinde getirdi.
Sadr Hareketi, Maliki’nin liderliğindeki Şii İttifakı’nın parlamentodaki milletvekillerinin de dörtte birini oluşturuyor. (DIŞ HABERLER)
ABD zindanlarında onbinler

ABD’nin Irak’taki zindanlarında 18 bini aşkın tutuklu bulunduğu bildirildi. ABD’de yayımlanan Washington Post gazetesinin haberine göre, Bağdat’ta iki aydır süren ‘güvenlik’ operasyonları sırasında bin Iraklının tutuklandığı belirtilerek ABD’nin, ülkede yaygın işkence uygulamalarına sahne olan cezaevlerinde tuttuğu Iraklıların sayısının 18 bini bulduğu ifade edildi.
Irak’taki zindanlarda tutulanlar arasında kadın ve çocukların da olduğu biliniyor. Tutukluların, 8 bininin 1 yıldan fazladır, bin 30’unun iki yıldır ve geri kalanının ise bir yıldan az bir süredir tutuklu bulundukları da ifade edildi. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net