Çiftçi mitingleri kazanımlarla sonuçlandı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İlhan Ulus’u ziyaretinde yaptığı açıklamada, çiftçi mitinglerinin hükümet üzerinde etkili olduğunu söyledi.


Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İlhan Ulus’u ziyaretinde yaptığı açıklamada, çiftçi mitinglerinin hükümet üzerinde etkili olduğunu söyledi.
Şemsi Bayraktar, verilen destekler yeterli olmayınca, çiftçinin şikayetlerini dindirmenin mümkün olmadığını, bu noktada hükümetleri uyardıklarını, ancak istedikleri sonuçları alamadıklarını söyledi.
Bunun doğal sonucunda çiftçiler tarafından Manisa mitinginin istendiğini belirten Bayraktar, “Bu mitinglerin sadece organizasyonunu yapıyoruz. Mitingler yapıldıkça siyaset yapmakla suçlandık. Çiftçinin hakkını aramak bu ülkede siyaset yapmaksa, evet biz siyaset yaptık. Biz oturduğumuz makamda siyaset yapmadık” dedi.Bayraktar, miting sonrası mısıra biraz daha prim geldiğini, buğdayda kotaların kalktığını, tüccara satış fiyatı açıklandığını, fiyatların bir miktar yukarıya gittiğini kaydetti. Karadeniz bölgesi üreticisinden gelen talep doğrultusunda da miting düzenlendiğini, sonrasında Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) fındık alımları için devreye girdiğini anımsatan Bayraktar, ‘’Bunların olması için aba altından sopa mı gösterilmesi gerekiyordu? Bizim bu mitinglerde ne kadar haklı olduğumuz ortaya çıktı” dedi.
Davul çalmakla sorun çözülmez
Şemsi Bayraktar, çiftçilerin haklarını arama konusunda büyük mücadeleler verdiklerini, bu çalışmalarla, bazı borçların yapılandırılması, gübre ve mazot desteği, bazı ürünlere prim getirilmesi, bu primlerin artırılması konularında kazanımlar elde ettiklerini belirtti.
Tarım dışındaki lobilerin, çiftçinin cebinde para bulunduğunu, bunu faize yatırdığını ya da çok ileriye gidilip paraların eğlencelerde yendiğini ve dolayısıyla borcunu ödemediğinin ifade edildiğine işaret eden Bayraktar, “Bizler bunlara karşı hep mücadele içinde olduk. Hatta miting alanlarından bu iddialara cevap verdik. Sayın Başbakanın baş danışmanı Cüneyt Zapsu beni mahkemeye verip, tazminat davası açtı. Ama o şahsiyet karşısında davayı kaybetmek bize ağır gelirdi, çok şükür de kazandık. Çiftçinin hak ve menfaatlerini aradığımız noktalarda bir baskıyla da karşı karşıya kaldığımızı ifade etmek istiyorum” diye konuştu.
En yüksek girdi Türkiye’de
Bayraktar, girdi fiyatlarının Türkiye’de çok yüksek olduğunu, bu destekle üretim yapılamayacağını ifade ederek, “Eğer olsaydı Yunanistan bize 150 bin ton pamuk satmazdı. Çünkü Yunanistan çiftçisinin primi daha yüksek. Bu, çiftçimize yapılan bir zulümdür. Avrupa ve dünyanın gelişen bütün ülkeleri, tarıma bizden daha fazla destek veriyor” diye konuştu. (Çanakkale/AA)
www.evrensel.net