AKP’nin engelliye affı yok

Özürlüler Yasası’nda yapılan değişikliğin ardından engelli aylığı alan yaklaşık 37 bin engelliye, 3 bin ile 20 bin YTL arasında borç çıkarıldı.


Özürlüler Yasası’nda yapılan değişikliğin ardından engelli aylığı alan yaklaşık 37 bin engelliye, 3 bin ile 20 bin YTL arasında borç çıkarıldı. Onbinlerce engelli icralık olurken engellilerin bir kereliğine affedilmesine ilişkin yasa teklifi, AKP Hükümeti’ne takıldı.
Özürlüler Yasası’nda 2005 yılında yapılan değişiklikle, engelli aylığı alma koşulları daraltılarak engelli aylığı bağlanması için yeni şartlar getirildi. MERNİS projesi ve sosyal güvenlik sisteminde otomasyona geçilmesiyle birlikte vatandaş ve sosyal güvenlik kayıtları yenilendi. Bunun sonucunda yaklaşık 37 bin engelliye, Özürlüler Yasası’ndaki koşulları taşımadıkları halde engelli aylığı ödendiği ortaya çıktı. Aylıkların üzerine yüzde 50 faiz konularak engellilere borç çıkarıldı. Yaklaşık 37 bin engelli, 3 bin YTL’den 20 bin YTL’ye uzanan bir borç yükü ile karşı karşıya kaldı ve engellilerin çoğu icralık duruma düştü.
Engellilerin mağduriyetinin giderilmesi için engelli örgütleri, hükümet ve Meclis nezrinde girişimlerde bulundu. “Engellilerin bir defalık borçlarının silinmesine” ilişkin CHP İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu’nun hazırladığı yasa teklifi Meclis’e sunuldu. Görme engelli AKP’li Milletvekili Lokman Ayva da bu teklife destek vereceklerini açıkladı. “Engellilere af yolu gözüktü” haberi yayılırken Maliye Bakanlığı ile hükümetin yasa teklifine ilişkin görüşü, engellilerde soğuk duş etkisi yarattı.
Türkiye Sakatlar Derneği’nin Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’a yaptığı başvurudan olumlu sonuç alınamadı. Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin tarafından Meclis Başkanlığı’na sunulan “hükümet görüşünde” de yasa teklifinin uygun görülmediği kaydedildi. Hükümet görüşünde, engellilerin “bilerek veya isteyerek” kamuyu yanılttıkları ve haksız aylık aldıkları iddia edilerek “Af, idareyi yanıltmaya yönelik eylemleri teşvik eder” gerekçesi öne sürüldü.
Kusurlu olan idare
Türkiye Sakatlar Derneği ve Engelliler Konfederasyonu Başkanı Şükrü Boyraz gazetemize yaptığı açıklamada, idarenin kendi kayıtlarını dikkatli tutmadığını ve engellileri, yapılan değişiklikler konusunda bilgilendirmediğini belirterek “İdare büyük ölçüde kusurludur” dedi. TÜİK verilerine göre Türkiye’deki engellilerin yalnızca yüzde 4’ünün okuma-yazma bildiğini belirten Boyraz, engellilerin büyük çoğunluğunun değişikliklerden haberdar olmadığını kaydetti. “Kamuyu bilerek veya isteyerek yanıltma” ve “Benzeri eylemler teşvik edilir” gerekçelerinin gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Boyraz, “Maaşını bile parmak basarak alan engellilerin, kamuyu kasıtlı olarak yanıltması söz konusu değildir” dedi.
Engellilere 3 ayda bir ödenen engelli aylığının 390 YTL olduğunu belirten Boyraz, “Muhtaç olmazsa bu parayı zaten almaz. Engellinin parasına bile göz diken bir hükümet anlayışını anlamıyoruz. Engelliler, ömür boyu ödeyemeyecekleri bir borç yükü ile karşı karşıya. Bir ay sigortalı gözüken engellilere, yakınları tarafından Bağ-Kur’a kaydı yapılan bir iki ay primi ödenen engellilere bile yıllık borç çıkarıldı. Engellilere bir darbe de hükümetten geldi” dedi. Boyraz, engellilere af öngören yasa teklifinin Meclis’te kabul edilmesini istedi. (Ankara/EVRENSEL)
Onur Bakır
www.evrensel.net