Fotoğraf: Evrensel

İşçiler, 1 Mayıs’ı ve Hayat Televizyonu’nu tartıştı

Emek Partisi Sincan İlçe Örgütü’nde, “1 Mayıs’a Doğru İşçi ve Emekçilerin Hayatında Medyanın Rolü” isimli bir işçi toplantısı düzenlendi. Hayat Televizyonu tanıtım etkinliklerinden biri olan toplantıya, Petrol-İş Ankara Şube Başkanı Mustafa Özgen ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden Doç. Dr. Ahmet Alpay Dikmen konuşmacı olarak katıldı.


Emek Partisi Sincan İlçe Örgütü’nde, “1 Mayıs’a Doğru İşçi ve Emekçilerin Hayatında Medyanın Rolü” isimli bir işçi toplantısı düzenlendi. Hayat Televizyonu tanıtım etkinliklerinden biri olan toplantıya, Petrol-İş Ankara Şube Başkanı Mustafa Özgen ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden Doç. Dr. Ahmet Alpay Dikmen konuşmacı olarak katıldı. Önceki gün yapılan etkinlikte, 1 Mayıs yaklaşırken ülke gündemindeki siyasal ve ekonomik gelişmeler, işyerlerinde karşılaşılan sorunlar, sendikaların 1 Mayıs sürecindeki hazırlıkları, medyanın halkın sorunlarına yaklaşımı tartışıldı. Toplantıya, Sincan Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışan işçilerin katılımı yoğun oldu.
Ahmet Alpay Dikmen, 1990 yılında ücretlere yüksek oranlarda zam yapıldığını anlatarak ilk bakışta emek yanlısı bir gelişme olarak görülen bu durumun, Türkiye’deki işgücü maliyetlerini yükselttiğini ve işletmelerin daha düşük maliyetle çalışacak işgücü bulmak için başka yerlere kaydığını vurguladı. Dikmen, bunun sonucunda ise işsizliğin yaygınlaştığına dikkat çekti. İşsizliği yaşayanların, medya ve başka birçok araçla, işsizliğin sorumlularının peşinden gittiğini vurgulayan Dikmen, bu nedenle işsizliğe politik bir doğru yanıt verilmesinin ve bunun yaygınlaştırılmasının çok önemli olduğunu vurguladı.
Mustafa Özgen ise konuşmasında, 1977’de 1 Mayıs sürecinde yapılan çalışmaları ve çalışma koşullarını hatırlatarak bugünkü yaşananların o günlerden çok daha ağır olduğunu vurguladı.
Sendikalarında 1 Mayıs hazırlıkları ile de bilgilendirmede bulunan Özgen, 1 Mayıs’ı Ankara’da kutlayacaklarını açıkladı. Özgen, Emek Platformu’nun ortak hareket etmesinin çok önemli olduğunu ve Petrol-İş olarak bu konuda üzerlerine düşeni yapmaya çalıştıklarını ifade etti.
Toplantıda ayrıca, bugünkü televizyon kanallarının 1 Mayıs’ları, işçilerin yaşamlarını ve gerçekleri yansıtmamalarının sebepleri tartışıldı. “Öldüren eğlence” olarak da tanımlanan bugünkü kanalların, farklı yollarla yaşamımızı şekillendirdiğine vurgu yapılırken hiçbir programın, dizinin, tartışma programının tesadüfen ekranda bulunmadığına, her birinin bir hedefi olduğuna ve titizlikle yapıldıklarına dikkat çekildi. Toplantıda, Hayat Televizyonu’nun bir alternatif olarak gerçeklerin, halkın ve işçilerin yaşamının sesi olacağı vurgulandı. (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net