Orman işçileri kadro için Ankara’da

Geçici işçilerin kadroya alınmasına ilişkin kanunla ortaya çıkan uygulamalarda mağdur duruma düşen Mersinli orman işçileri Ankara’da AKP Genel Merkezi yakınlarında eylem yaptı.


Geçici işçilerin kadroya alınmasına ilişkin kanunla ortaya çıkan uygulamalarda mağdur duruma düşen Mersinli orman işçileri Ankara’da AKP Genel Merkezi yakınlarında eylem yaptı. İşçiler, taleplerini iletmek için AKP Genel Başkan Yardımcısı Nevzat Yalçıntaş ile görüştü.
Görüşmeden sonra açıklama yapan Orman İşçileri Dayanışma ve Eğitim Derneği (ODED) Başkanı İbrahim Halil Çakırlı, sendikalarının yetki kavgaları yüzünden kendilerine sahip çıkmadığını kaydetti. Çakırlı, Türkiye genelinde 18 bin orman işçisinden 14 bine yakınının kadroya alındığını, 4 bine yakın orman işçisinin mağdur olduğunu söyledi.
Geçici işçilerin bir çok yıl 6 aydan daha fazla çalıştığını vurgulayan Çakırlı, Mersin bölgesindeki 1162 orman işçisinden 388’inin mağdur olduğunu, bu işçiler arasında 15- 20 yıldır çalışan orman işçileri bulunduğunu dile getirdi. Nisan başında uygulamaya giren “Mevsimlik İşçilerin Kadroya Alınmasına dair Kanun” ile işçilere ayrımcılık yapıldığını ve pek çoğu 2006 yılında işe başlayan işçilerin kadroya alındığını belirten Çakırlı, sendikaların orman emekçilerinin sorunları ile ilgilenmemesini kınadı. (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net