Fotoğraf: Evrensel

Erdoğan’dan Çankaya Gül’den seçim mesajı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanlığı seçimi konusundaki tartışma ve gelişmelere öncelik verdi.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanlığı seçimi konusundaki tartışma ve gelişmelere öncelik verdi.
Cumhurbaşkanı Sezer’in “Rejim tehlikede” açıklamalarına yanıt veren Erdoğan, “Allah aşkına soruyorum; rejimin tehlikede olduğu bir ülkeye, rejimin sıkıntılı olduğu bir ülkeye küresel sermaye gelir de girer mi” dedi. Cumartesi günü düzenlenen “Cumhuriyet Mitingi”ne katılanların sayısının da abartıldığını savunan Başbakan, “Hangi makam ve mevkiye milletimiz bizi layık görürse, tek tercihimiz o olacak” diye konuştu.
Erdoğan, Cumhurbaşkanı Sezer’in, rejimin tehlikede olduğuna yönelik mesajlarına da karşılık verdi: “Allah aşkına soruyorum; rejimin tehlikede olduğu bir ülkeye, küresel sermaye gelir de girer mi? Şimdi ise 3 ayda geldiğimiz nokta, 10 milyar dolar.”
Miting hakkında neler söyledi?
Geçtiğimiz cumartesi günü yapılan Cumhuriyet Mitingi’ne de değinen Başbakan, demokratik eylemlere saygılı olduklarını belirterek şöyle konuştu: “Rahatız. Bu rahatlığımızı da herkes görüyor” dedi.
Başbakan Erdoğan, mitinge katılım konusunda verilen rakamları eleştirerek şunları söyledi: “Gazetelerde farklı farklı rakamlar. Aman yarabbim milyonlar filan... Milyon da çok basite indi. Aynen bizim 6 sıfır attığımız banknottaki milyonlar gibi... Ne kadar uçuk... Herhalde bunlar bir alanının yüzölçümünden bihaber... Biz bu işin kompetanıyız. Ömrümüz bu işlerle geçti, ölçüp biçmekle geçti. Karadeniz Sahil Yolu açılışına gelip bunu fotoğraflayıp koymuş olsaydılar, neyin ne olduğunu gayet iyi görürlerdi. 81 vilayetten, bindirilmiş kıtalarla değil tamamen o bölgenin insanlarının sevdasını, aşkını ortaya koyduğu bir yürüyüştü o...” Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili olarak; “Şahsımı Çankaya’da görmek istemeyebilirsin, bu senin hakkındır. Zaten oraya çıkacak olanı sen belirlemeyeceksin. Vekaleti almış olan parlamento belirleyecek. Bunu da 10 kez nasıl belirlediyse, 11. kez yine aynı şekilde belirleyecek. Niye rahatsız oluyorsun?” dedi. Erdoğan, “Hangi makam ve mevkiye milletimiz bizi layık görürse, tek tercihimiz o olacak” diye konuştu.
Dış basında yer aldı
Washington Times gazetesi , Türkiye’de yakında “ilk İslamcı cumhurbaşkanı” olabileceğini belirtirken, rejim tehlikesi uyarısı yapan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in de “teknik olarak haklı” olduğunu vurguladı.
Başbakan Erdoğan, Alman Süddeutsche Zeitung gazetesine verdiği demeçte ise, “Basın, vücut dilinizden dolayı ’Erdoğan cumhurbaşkanı gibi davranmaya başladı’ diyor” şeklinde bir hatırlatma yapılması üzerine, “Ne kadar güzel. Böyle sinyaller mi veriyorum?” dedi.
Gül, seçimlere öncelik verdi
Dışişleri Bakanı Abdulla Gül ise, hükümetin gündemi olan seçimlerle ilgili mesajlar verdi. Hazine Müsteşarlığı’nda Türkiye’nin AB müktesebatına uyum programının kamuoyuna tanıtımı için düzenlenen basın toplantısında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Gül, “Yapılacak seçimlerde partimizin bugünkünden çok daha güçlü şekilde iktidara geleceğinden hiçbir şüphemiz yoktur” dedi.
TCK’nın 301. maddesinde yapılması öngörülen değişikliğe ilişkin bir takvim olup olmadığı sorulan Gül, “301. maddeyle ilgili konu, siyasi reform sürecinin bir meselesidir. İrademizi zaten açıkça ortaya koyduk. Bunun takvimi önümüzdeki süre içinde zaten belli olu.” diye konuştu.
Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın AB müktesebatı uyarınca değiştirilen bazı yasalara getirdiği eleştirilerin hatırlatılması üzerine, “Genelkurmay Başkanı’mızın ne dediğine çok iyi bakmak gerekir” diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)
Yalçındağ: Erdoğan aday olmaz
TÜSİAD Başkanı Arzuhan Yalçındağ, Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı’na aday olacağını düşünmediğini söyledi. NTV/CNBC-e ortak yayınına katılan Yalçındağ, “Cumartesi günkü miting, hassasiyetin ortaya konması açısından önemli. Toplumsal hassasiyeti önemsemeden bir cumhurbaşkanı seçilirse bu, orta vadede ekonomik ve siyasi istikrarsızlığa neden olacaktır” dedi.
Yalçındağ, Başbakan Erdoğan’ın olası adaylığı konusunda şunları söyledi: “Şahsi hislerim, Erdoğan’ın cumhurbaşkanı adayı olmayacağı yönünde. Aksi olsa da bu makamın gereğini titizlikle yerine getirmesi için azami dikkat harcaması gerekecektir. Çünkü toplumdaki hassasiyeti görüyoruz.”(HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net