Fotoğraf: Evrensel

İnternet siteleri zor günler yaşıyor

Geçtiğimiz günlerde Adnan Oktar’ın, Şişli 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne açtığı hakaret davası sonucu ihtiyati tedbir kararı ile esas davaya kadar yayını durdurulan Süper Poligon haber sitesi hukuk mücadelesine ağır işleyen hukuk sistemi ve bürokrasi nedeniyle hâlâ başlayamadı


Geçtiğimiz günlerde Adnan Oktar’ın, Şişli 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne açtığı hakaret davası sonucu ihtiyati tedbir kararı ile esas davaya kadar yayını durdurulan Süper Poligon haber sitesi hukuk mücadelesine ağır işleyen hukuk sistemi ve bürokrasi nedeniyle hâlâ başlayamadı.
Gerçek Gündem sitesinin haberine göre, Süper Poligon Genel Koordinatörü Esin Tümer, Şişi 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin takipsizlik kararı vermesi ile Adnan Oktar’ın, ilgili dosyayı Kadıköy Savcılığı’na elden posta yoluyla göndererek, ağır işleyen hukuk sistemi ve bürokrasi ile yıldırılmak istendiklerini kaydetti. Ancak tüm bu uygulamalara rağmen okurlarına hizmet vermek için www.superpoligon.org ve www.superpoligon.tv adreslerini yayına açtıklarını açıklayan Esin Tümer, “Kamuoyunu bilgilendirme görevimize yılmadan devam edeceğiz” diye konuştu.
“Kutsal Bilgi kaynağı” olarak anılan popüler internet sözlüğü Ekşi Sözlük’ün yayınının da, Adnan Hoca lakaplı Adnan Oktar’ın başvurusu üzerine mahkeme kararıyla durdurulduğunu hatırlatan Tümer, “Adnan Oktar ne kadar tehlikeli birisi olduğunu bir kez daha göstermiştir” dedi.
Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Genel Başkanı Ahmet Abakay, Süper Poligon haber sitesine yönelik yayın durdurma kararını değerlendirerek, yayın organının hukuksal mücadelesinde yanında olduklarını açıkladı.
Türk Telekom’un kararı uygulamaya koymasıyla Ekşi Sözlük sitesine de erişim yasağı geldi. Ekşisözlük Avukatı Başak Purut, “3-4 yazı için sitenin tümüne kapatılması düşündürücü ve bunun düzeltilmesi için çalışıyoruz” derken, sözlüğün yazarlarından Aziz Kedi, “Erişim teknik olarak engellenemez, proxy ya da mirror server gibi programlarla sözlüğe erişilir ama bir süre yaygın olarak erişilemeyecek” diye konuştu. (MEDYA SERVİSİ)
www.evrensel.net