Piech’e 70. yaş günü hediyesi: GREV!

Çek Cumhuriyeti’nin en büyük otomobil fabrikası Skoda’da 28 bine yakın işçi salı günü süresiz greve çıktı.


Çek Cumhuriyeti’nin en büyük otomobil fabrikası Skoda’da 28 bine yakın işçi salı günü süresiz greve çıktı. Bir süredir devam eden TİS görüşmelerinin çıkmaza girmesi üzerine grev çağrısı yapan sendika tarafından yapılan açıklamada, “Salı günü bütün bantlar, bütün üretim birimlerindeki makineler durdu. Hakkımızı alıncaya kadar grevimiz devam edecek” denildi.
Yüzde 17 zam talebi
Skoda fabrikalarında çalışan işçilerin ortalama aylıkları 22 bin Çek Kronu (789 Avro) dolayında olduğunu bildiren Sendika Başkanı Jaroslav Povsik, “İşçiler hak ettiklerinin çok altında ücret alıyorlar. Bu nedenle ücret zammı ve enflasyon zammı olarak yüzde 17 zam talep ediyoruz” dedi.
Çek Televizyonu ÈT’ye demeç veren Povsik, “Bu talebimizi yüksek bulanlar, Çek işçisinin yaşam koşullarından bihaber olanlardır” dedi. VW tekeline ait olan Skoda’nın durumunun çok iyi olduğuna dikkat çeken sendikacı, “Yılın ilk üç aylık diliminde satılan araç sayısı bir önceki yıla oranla yüzde 15.5 artarak 150 bin araç sınırına dayandı. Bu işçilerin başarısıdır” dedi.
VW patronundan rest
Geçtiğimiz haftaya kadar devam eden görüşmelerde sendikayla Skoda yönetimi uzlaşma aşamasına varmıştı. Şirket yönetimi iki yıl süreli geçerli bir sözleşme için yüzde 10 ve yüzde 3 kapsamında ikramiye önermişti.
Sendikanın yetersiz bulduğu ve üzerine görüşmek istediği yüzde 13’lük teklife tekelin merkezi Wolfsburg’dan tepki geldi. Bunun üzerine Skoda yönetimi sendikaya, “ya yüzde 13’lük teklifi kabul edersiniz ya da bunu da alamazsınız” diye rest çekti.
“Bu şartlar altında görüşmemize gerek yok” diyen Sendika Başkanı Povsik, Skoda yönetimine salı gününe kadar yeni bir teklif sunulmaması durumunda süresiz greve çıkacakları bildirdi. Skoda yönetimi ise VW merkezinin direktifleri doğrultusunda ücrete zam teklifini yüzde 7.5’e geri çekti.
Grevi kırma ve işçileri bölme çabaları
Bu arada Skoda/VW patronları özellikle grevi kırma ve işçileri bölmek için özel bir kampanya sürdürmeye başladılar.
Çek sendikasının verdiği bilgilere göre, Skoda’daki grevin özellikle Almanya’daki fabrikaların işine geleceğini ileri süren Skoda/VW yönetimi, “Oradaki sendikanın da istediği bu. Siz greve çıkacaksınız ve motorlar Chemnitz/Almanya’da, karoseriler ise diğer Avrupa ülkelerinde üretilecek. Buradaki işyerleri tehlikeye girecek” diye işçiler arasında propaganda yapıyor.
Sendika Başkanı Povsik, bu propagandanın bazı küçük bölümlere zemin bulabildiğini, ancak fabrikalardaki asıl gücü oluşturan bant işçilerinin sendikayı süresiz grev kararı alması için uzun süredir zorladığını bildirdi. (AVRUPA HABER MERKEZI)
70 yaşındaki Piech’in doğum günü
Porsche/Piech hanedanlığının şefi Ferdinand Piech 70 yaşına girdi. Tekelin Denetleme Kurulu Başkanı olan Piech’in görev süresi, perşembe günü yapılacak VW Genel Kurulu’nda 2012 yılına kadar uzatılacak.
Faşizm döneminde Hitler’in emri ile “halk için bir araba” tasarlamakla görevlendirilen Ferdinand Porsche’nin torunu olan Piech’in, dedesinin hayalini gerçekleştirdiği söyleniyor.
Ferdinand Porsche’nin “tosbağa” diye de anılan “VW Kefer” modeli aracı tasarlamasının ardından, faşist diktatör Hitler’in emriyle kurulan dev otomobil fabrikası ve Wolfsburg (“Kurt kalesi”) şehri kuruldu. Burası Ferdinand Porsche’nin hayallerinin başladığı yerdi. Dedesinin spor arabadan kamyona kadar üretim yapan bir tekel hayallerinden söz eden Piech, bugün bu hedefine çok yakınlaştı. Porsche aracılığıyla VW tekelini kontrol eden Porsche/Piech hanedanlığı, VW aracılığıyla ise MAN ve Scania’yı kontrol ediyor.
Basında yer alan bilgilere göre 2007 yılı içinde Porsch adı altında bir Avrupa şirketi kurulacak ve holding tipi bu şirketin çatısı altında bütün otomobil ve ağır vasıta üreten markalar birleştirilecek.
Dikkat çekmeden geçilmeyecek bir ayrıntı daha var: 17 Nisan günü doğum günü olan Piech, yaş günü kutlamasını 20 Nisan gününe ertelemiş. Basına da gönderilen davetiyede, “20 Nisan, saat 19:37’de sizi aramızda görmek istiyoruz” deniliyor. Hanedan şefinin doğum günü tabii ki tekelin merkezinin bulunduğu Wolfsburg’da kutlanıyor. Çok tuhaf bir ayrıntı da 20 Nisan günü aynı zamanda faşist diktatör Hitler’in de doğum günü... (AVRUPA HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net