19 Nisan 2007 00:00

İran, enerji krizini karşılamaya hazırlanıyor

Sahip olduğu gaz ve petrol kaynaklarına rağmen 10 yıl içinde büyük bir enerji kriziyle karşılaşma ihtimali bulunan İran, bundan kaçınmak için hızlı adımlar atıyor.

Paylaş

Sahip olduğu gaz ve petrol kaynaklarına rağmen 10 yıl içinde büyük bir enerji kriziyle karşılaşma ihtimali bulunan İran, bundan kaçınmak için hızlı adımlar atıyor.
İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Gulamrıza Agazade’nin, Öğrenci Haber Ajansı’na (İSNA) yaptığı açıklamaya göre, İran’ın enerji krizini aşmak için elindeki en büyük koz, yerel teknolojiye dayalı nükleer enerji üretimi.
Natanz nükleer tesisine yeni santrifüjlerin kurulmasının devam ettiğini belirten Agazade, bu tesise 50 bin santrifüj kurulması planının da gelecek 2 yıl içinde bitirileceğini söyledi.
Natanz dışında bir tesiste uranyum zenginleştirme planları olmadığı ifade eden Agazade, yeni kurulan santrifüjlerin hangi teknolojiyle yapıldığının sorulması üzerine, “Batılı ülkeler, yaptırım kararı alarak İran’a malzeme girişini yasakladı. Biz de Natanz’a yeni kurulan santrifüjlerin hepsini yerel teknolojiyle İran’da yaptık. Bunların bir tanesini bile ithal etmedik” diye konuştu.
Nükleer kararlılık
Batılı ülkelerle nükleer programları konusunda işbirliği yapmak istediklerini ifade eden Agazade, “Kapılarımızı kapatmak istemiyoruz. Tutumlarını değiştirmez, yeni yaptırımlara yönelirlerse bu bizi etkilemez. Nükleer faaliyetlere devam edeceğiz, bu teknolojiyi elde etmede kararlıyız” dedi.
İki yeni nükleer santral için uluslararası ihale yapma kararı aldıklarını hatırlatan Agazade, bunun, “İran’ın uluslararası toplumla işbirliği yapma istediğinin göstergesi” olduğunu söyledi.
360 megavatlık elektrik santralının da yerel uzmanlarca yapılmasını kararlaştırdıklarını ifade eden Agazade, çalışmaların sürdüğü Arak ağır su reaktörünün ise 4 yıl içinde tamamlanacağını kaydetti.
Rusya desteği
Yapım çalışmaları Rusya tarafından yürütülen İran’ın ilk nükleer santralı konusuna da değinen Agazade, “Buşehr nükleer santralı, şu anda yakıt almaya hazır. Ama Rusya bize yakıt vermedi. Bu tecrübe, nükleer santraldan önce yakıtın sağlanması gerektiğini gösteriyor” dedi.
Agazade, uluslararası toplumun kendileriyle işbirliği yapmaması durumunda, ihtiyaçları olan nükleer yakıtı ülke içinde üreteceklerini de belirtti.
Batılı ülkelerle aralarındaki krizin müzakereyle çözüleceğine inandıklarını ifade eden Agazede, bütün faaliyetlerinin Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması (NPT) çerçevesinde olduğunu ve NTP’den çıkmayı düşünmediklerini söyledi.
Güven yaratmak için müzakereye hazır olduklarını bildiren Agazede, “İran’ın barışçıl amaçlı faaliyetlerinde hiçbir sapma olmadığı hakkında ciddi şekilde görüşmenin zamanı geldi” diye konuştu.
Agazade, nükleer faaliyetlerinin Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu denetiminde sürdüğünü ifade ederek, Natanz nükleer tesisinin geçen hafta BM müfettişlerince denetlendiğini kaydetti. Agazade, bu denetimlerin UAEK ile işbirliği çerçevesinde yapıldığını da belirtti.
Ahmedinecad meydan okudu
Öte yandan, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, İran ordusunun her türlü saldırıya hazır olduğunu söyledi.
Cumhurbaşkanı Ahmedinecad, ordu günü dolayısıyla İslam devrimi lideri İmam Humeyni’nin mezarının bulunduğu alanda düzenlenen askeri geçit töreninde, “adaletsizliğe karşı olduklarını, İran olarak bütün dünyada adaletin tesisini istediklerini” ifade etti. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Somali’de şiddetli çatışmalar

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa