İşte Erdoğan Yimpaş dostluğu

İşte Erdoğan Yimpaş dostluğu

Geçtiğimiz hafta sonu Hannover Fuarı’nın açılışına katılmak üzere Almanya’ya gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bir gazetecinin, “İslami holdinglerin para toplaması için yardımcı oldunuz mu?”


Geçtiğimiz hafta sonu Hannover Fuarı’nın açılışına katılmak üzere Almanya’ya gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bir gazetecinin, “İslami holdinglerin para toplaması için yardımcı oldunuz mu?” şeklindeki sorusuna, “Bu şirketlerle hiçbir zaman ilişkim olmadı. Bazıları belki resimlerimi kullanarak ya da montaj yaparak reklam yapmış olabilir. Ancak, benim kesinlikle bunlarla hiçbir ilişkim yoktur” yanıtını vermişti. Ancak, önceki gec Alman ikinci televizyon kanalı ZDF’de yayınlanan “Frontal 21” adlı programda, Erdoğan’ın 2005 yılında Kombassan’ın bir şubesinin açılışına katıldığını ve Yimpaş Başkanı Dursun Uyar ile görüştüğünü gösteren fotoğrafları yayınlandı.
Kombassan’ın açılışında
Frontal 21’de yer alan haberde Kombassan’ın Mayıs 2005’te çıkardığı bir broşürde, Erdoğan’ın bir açılışa katıldığı belirtildi. Başbakan olarak İstanbul’da Kombassan tarafından yapılan bir fabrikanın açılışına katılan Erdoğan, yatırımlara övgüler dizdi. Aynı yıllarda Avrupa ülkelerinde yaşayan onbinlerce insanın Kombassan tarafından mağdur edildiği ortaya çıkmıştı. Yine Parlamento bünyesinde kurulan bir komisyonun Avrupa’da yaptığı çalışmalar sonucunda aralarında Kombassan’ın da bulunduğu çok sayıda İslami holdingin Avrupa’da yüzbinlerce insanı dolandırdığı belgelere geçmişti.
Uyar’la dostluk resmi
Aynı programda Erdoğan ile Yimpaş Başkanı Dursun Uyar ile çekilmiş bir fotoğrafı da yayınlandı. İstanbul Belediye Başkanı olduğu yıllarda çekilen fotoğrafta Erdoğan ile Uyar, Yimpaş tarafından yapılan bir işletmenin açılışına katılıyor. Kendisiyle İslami holdingler arasında bağlantının olduğu yönünde yapılan pek çok açıklama ve ortaya çıkan belgeye rağmen Erdoğan, “Belgesi olan varsa gelsin” diyerek meydan okumuştu. Yimpaş’ın finanse ettiği Kanal 7’nin Erdoğan’ın propaganda aracı olduğu, İslami holdinglerde yöneticilik yapan bazı şahısların AKP’den milletvekili seçilmesini aradaki bağlantı için yeterli delil görmeyen Erdoğan’ın, bu fotoğraflara ne diyeceği merak konusu.
4 bakan, 1 başbakan
Uyar Almanya tarafından uluslararası bir kararla arandığı halde Yozgat’ta Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ve İçişleri Bakanı Aksu ile birlikte cenaze törenine katılmıştı. Şimdi Uyar ile dört bakanın aynı karede olduğu bu fotoğrafa bir de Başkan Erdoğan eklenmiş oldu.
Demirci: Biz yıllardır bunu söylüyoruz
Konuyla ilgili gazetemize açıklama yapan, İslami sermaye mağdurlarının kurduğu Avrupa Türkleri Dayanışma Derneği (ATDD) Başkanı Muhamed Demirci, “Biz yıllardır bunların aynı ekipten olduğunu söylüyoruz. Ama bir türlü kabul edilmiyor. Başbakan Erdoğan, iki gün önce İslami holdinglerle ilişkisinin olmadığını bir kez daha kamuoyuna açıkladı. Peki bu fotoğraflar ne? Bunlar bir ilişkinin olduğunu kanıtlamıyor mu?” dedi.
ATDD Avukatı Ünal Taşhan da, yayınlanan fotoğrafların onbinlerce insanı mağdur eden İslami holdingler ile Erdoğan arasındaki ilişkiyi bir kez daha açık olarak ortaya koyduğunu söyledi. (Köln/EVRENSEL)
Erdoğan’ın korumaları Demirci’yi dövdü

Erdoğan’ın yakın arkadaşı Halil Demirkaya tarafından dolandırılan ATDD Başkanı Muhammet Demirci, önceki gün Hannover’de Erdoğan’ın korumaları tarafından dövüldü. Hannover Fuarı’nın açılışından sonra Erdoğan ve Merkel tarafından düzenlene ortak basın toplantısına, biletini alarak atılan Demirci ve iki holding mağduru önce salondan çıkarılmak istendi. Araya Alman polislerinin girmesi üzerine salonda kalmayı başaran Demirci, Merkel konuşmasını bitirdikten sonra ayağa kalkarak, “Lütfen bize yardım edin Bayan Merkel” diye bağırdı. Bunun üzerine Türkiye’den gelen Erdoğan’ın korumaları Demirci’nin üzerine çullanarak, önce yumrukladı, sonra da salondan çıkarıldı. Yüzünde ve kafasında darp izleri olan Demirci, Erdoğan’ın korumalarından şikayetçi oldu. (Köln/EVRENSEL)
Yücel Özdemir
www.evrensel.net