Akyıl işçileri AKP'yi bastı

Aylardır patronların kanun dışı uygulamalarına karşı grevde olan Akyıl işçilerinin sabrı taştı.


Aylardır patronların kanun dışı uygulamalarına karşı grevde olan Akyıl işçilerinin sabrı taştı. Defalarca hükümete ve yetkililere seslenerek sorunlarının çözülmesini isteyen işçiler, son olarak AKP Diyarbakır il binasında eyleme başladılar. İşçiler, sendikalaşma hakları ve insanca çalışma talepleri kabul edilene kadar il binasından ayrılmayacaklarını bildirdiler.
147 gündür grevde olan 210 işçi, topluca AKP il binasına giderek, sorunlarının çözülmesi için İl Başkanı Abdurahman Kurt ile görüşmek istedi. Kurt'un binada olmaması nedeniyle Başkan Yardımcısı Hamdiye Ayaydın ile görüştüler.
AKP çözmeli
İşçiler adına söz alan Abdullah Akdemir, Akyıl patronlarının kanun tanımaz bir tutum sergilediğini, kendini kanunların üzerinde gördüğünü belirterek AKP'nin iktidar partisi olarak buna dur demesi gerektiğini söyledi. Akdemir, AKP'den Akyıl patronunun yaptığı usulsüzlüklerin üstüne gitmesini, patronun uzlaşmaz tutumundan vazgeçmesini sağlamasını talep ettiklerini söyledi. AKP'li Hamdiye Ayaydın ise İl Başkanı Abdurrahman Kurt'un iyi bir insan olduğunu söyleyerek "Partimiz ve il başkanımız sorunlarınızı çözmek için elinden geleni yapacaktır" dedi. Ancak işçilerin il başkanı ile görüşme istekleri "İl başkanı il dışında" denilerek geri çevrildi.
Görüşmeyi kabul etti
Bunun üzerine söz alan TEKSİF Diyarbakır İrtibat Bürosa Başkanı Aziz Bürçin, İl Başkanı Kurt ile görüşmeden il binasından ayrılmayacaklarını belirtti. 147 gündür grevlerinin sürdüğünü söyleyen Bürçin, ancak hükümetin bu konuda herhangi bir adım atmamasının düşündürücü olduğunu söyledi. Bürçin "Türkiye sosyal bir devlet ise AKP iktidardaki parti olarak işçilerin sosyal sorunlarını da çözmek zorundadır" dedi. İşçiler de "İl başkanı ile görüşene ve sorunlarımıza çözüm bulana kadar partiyi terk etmeyeceğiz" diye konuştu. Bu sözler üzerine "il dışında" olduğu söylenen Abdurrahman Kurt'un birkaç saat içinde işçilerle görüşeceği söylendi.
Kararlılıklarını bir kez daha dile getiren işçiler, parti binasında, İl başkanının gelmesini beklediler. (Diyarbakır/EVRENSEL)
www.evrensel.net