Fotoğraf: Evrensel

Aynı gerekçeler

Rahip Santoro, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetlerinin etkisi sıcaklığını korurken önceki gün Malatya’dan gelen katliam haberi tüm Türkiye’ye çığ gibi düştü.


Rahip Santoro, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetlerinin etkisi sıcaklığını korurken önceki gün Malatya’dan gelen katliam haberi tüm Türkiye’ye çığ gibi düştü. Yaşları 19 ile 20 arasında değişen zanlılar suçlarını itiraf ederken Santoro ve Dink cinayetlerindeki gibi senaryo aynıydı. Zanlılar ilk ifadelerinde aynı cümleleri kurdular; katliamı “dini ve milli duygularla” işlediklerini söylediler.
Çeşitli kesimlerden birçok kurum yaptıkları açıklamalarda katliamı protesto ettiler. Yapılan açıklamaların ortak yönü ise, Türkiye’deki adım adım yerleştirilmeye çalışılan politik iklimin bu tür cinayetleri kışkırttığı yönünde oldu.
Malatya Valisi Halil İbrahim Daşöz, saldırı ile ilgili 10 kişinin gözaltına alındığını bildirdi. Daşöz, “Olayın tahkikatı, soruşturulması, incelenmesi tamamen adli süreç içinde devam ediyor. Her türlü bilgi, bulgu değerlendirilmektedir. Olayın her yönü üzerinde duruluyor. Ama şu an ‘illa bu şekilde’ denilecek noktada değil” dedi. Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Daşöz, “Olayın örgütsel bir bağlantısı var mı?” sorusuna “Soruşturma her ihtimali dikkate alarak dikkatli bir şekilde sürdürülüyor. Oluş biçimi itibariyle kamuoyunda yoğun olarak bildirilen yöntemlerden farklı bir yöntem söz konusu” yanıtını verdi. Daşöz, herhangi bir koruma ve tehdit başvurusu olmadığını söyledi.
‘Dini ve milli duygular’
Gözaltına alınan zanlılar suçlarını itiraf etti. Zanlılar olayı balkondan atlayarak kaçmak isterken ağır yaralanan E.G’nin planladığını söyledi. Zanlılar ifadelerinde, cinayetleri “dini ve milli duygularla” işlediklerini belirtti. Üç gün önce bir otomobil kiraladıklarını söyleyen zanlılar, olaydan sonra kaçmayı planladıklarını anlattı.
Katilleri ile toplantı yapmışlar
Öte yandan saldırıda hayatını kaybeden Necati Aydın’ın “Paskalya” nedeniyle 8 Nisan 2007 tarihinde Malatya Altın Kaysı Otel’de rezervasyon yaptırdığı ve söz konusu toplantıya 40 kişilik bir gurubun katıldığı belirtildi. 40 kişilik grubun içinde katliama adı karışan 5 kişinin de bulunduğu iddia edildi. Toplantıda ne konuşulduğu ise bilinmiyor. Malatya Emniyet Müdürlüğü ekipleri, otelin kapalı devre kamera sistemi ile ilgili tüm kayıtlara el koydu. Toplantıya kimlerin katıldığı ise yapılacak incelemeden sonra belirlenmiş olacak.
Site kırmızı güllerle kaplandı
Öte yandan Malatya’da önceki gün gerçekleştirilen saldırı sonucu 3 çalışanının yaşamını yitirdiği Zirve Yayınevi’nin ‘www.zirveyayincilik.com’ adlı web sayfası kırmızı güllerle kaplandı. Malatya’da yaşanan cinayetin ardından Kadıköy’de bulunan Zirve Yayıncılık merkezinin kapısına ise “Acı kaybımız nedeniyle kapalıyız” yazısı asıldı. Yayınevi’nin tüm yetkililerinin, yaşamını yitirenlerin cenaze törenine katılmak amacıyla Malatya’ya gittiği öğrenildi.
‘Böyle vahşet olur mu?’
Yayınevinde boğazı kesilmiş halde bulunun Uğur Yüksel’in cenazesi, Elazığ’ın Mansuruşağı mezrasında toprağa verildi. Yüksel’in cenazesi önceki gece Malatya’dan Elazığ merkeze bağlı Sün köyüne bağlı Mansuruşağı mezrasına getirildi. Cenaze, burada kılınan namazın ardından toprağa verildi. Uğur Yükselin babası İbramih Yüksel, “Böyle vahşet olur mu? Böyle mi yapar insan. Bir insana böyle yapılmaz, çocuğumun boğazını kestiler” diye tepki gösterdi. Yüksel’in cenaze törenine, yakınları ve siyasi parti temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.
Erzurumlu olduğu söylenen Necati Aydın da (35) ailesine teslim edilerek toprağa verildi. Malatya Güneş Tv haberine göre Necati Aydın ve Uğur Yüksel’in Malatya’nın Doğanşehir İlçesinde bir köy okulunu tamir ettikleri öğrenildi. (HABER MERKEZİ)
Eski Orgeneral’den milliyetçi sözler
Saldırı gerçekleştiği saatlerde Malatya İnönü Üniversitesi’nin düzenlediği “21. Yüzyılda Kuşatılmış Türkiye” başlıklı konferansa katılan Emekli Orgeneral Hurşit Tolon’un sözleri ve yapılan konuşmalar cinayeti işleten zihniyetin ve arkasındaki güçlerin adresini verir nitelikteydi.
Konferansta konuşan Tolon, “Kürtlerden kardeş mardeş olmaz, onlardan düşman olur” diye konuşurken “Batı bize Ermeni soykırımını kabul etmemizi dayatıyor. Biz katillerin torunları değiliz niye kabul edelim. ‘Hepimiz Ermeniyiz’ demek ne oluyor. Ben Türk’üm sizler de Türksünüz” demesi dikkat çekti.
İnönü Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki konferansa Üniversite rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, Malatya Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf İzzetin Cengiz, Rektör yardımcıları, dekanlar ve öğretim üyeleri ile birlikte bazı siyasi partiler ve kitle örgütü Yöneticileri ve öğrenciler de katılmıştı.
Tolon konuşmasında, DTP yönetici ve başkanlarının konuşmalarını örnek vererek “Bunlar bölücü. Apo’nun bugüne kadar sağ kalması bile bizim açımızdan şaşırtıcı. Bu adamın sağlığı üzerinden kıyamet koparıyorlar” diye konuştu.
www.evrensel.net