Yolcu taşımacılığı alarm veriyor

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Başkanı Mustafa Yıldırım, şehirlerarası yolcu taşımacılığında büyük sorunlar olduğunu belirterek, sürat denetimi dışında yollarda trafik güvenliği, taşıt güvenliği ve sürücülük konusundaki denetimlerin neredeyse hiç yapılmadığını söyledi.


Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Başkanı Mustafa Yıldırım, şehirlerarası yolcu taşımacılığında büyük sorunlar olduğunu belirterek, sürat denetimi dışında yollarda trafik güvenliği, taşıt güvenliği ve sürücülük konusundaki denetimlerin neredeyse hiç yapılmadığını söyledi.
Yıldırım, 2004 yılında 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu’nun yürürlüğe girdiğini hatırlatarak, buna göre şehirlerarası taşımaların Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı olarak belge ile yapılmasının esas alındığını, 100 kilometreye kadar kent içi taşımacılığın ise valiliklere bırakıldığını kaydetti. Türkiye’de şehirlerarası ve ülkeler arası tarifeli taşımacılık yapan şirketlerin Ulaştırma Bakanlığı’ndan D (yurtiçi) ve B (yurtdışı) türü taşıma belgesi almak zorunda olduğunu belirten Yıldırım, bu belgeye sahip 11 bin 600 taşıt bulunduğu söyledi.
En ucuz otobüs temin ediliyor
Ulaşımda zaman zaman talebin, otobüs sayısını aştığını, böyle zamanlarda atıl durumdaki şehiriçi taşımacılık yapan otobüslerin de kullanıldığını ifade eden Yıldırım, özellikle bahar aylarında okulların tarihi ve turistik yerlere geziler düzenlediğine işaret ederek, “Gezileri okul aile birliği ve okul yönetimleri organize ediyor. Öğrencilerden para toplayıp, en ucuz otobüs temin ediliyor. Yanlışlık burada başlıyor. Okullar bu ticaretin içine giriyor. Taşıma kuruluşlarının birçoğu ise niteliksiz ve tabela kuruluşu” diye konuştu.
Bu kuruluşların, denetim eksikliği nedeniyle “korsan taşımacılık” yaptığını ifade eden Mustafa Yıldırım, “Halen Türkiye’de şehirlerarası korsan taşımacılığın oranı, küçümsenmeyecek oranda” dedi.
Şehirlerarası taşımacılıkta ciddi bir dene tim yetersizliği bulunduğunu kaydeden Yıldırım şöyle devam etti: “İçişleri Bakanlığı tarafından özellikle son 3-4 yıldır tonaj kontrolü, belge kontrolü yapılmıyor. Sürücülerin araç kullanma süreleri, denetim altında değil. Türkiye’nin bir ucundan diğer ucuna kadar bir sürücü araç kullanıyor, buna kimse dur demiyor. İstiap haddi üzerinde yolcu taşınıyor ki, Aksaray’daki kazada maalesef bu söz konusu. Bu bir cinayet. Otobüsün içinde oyun oynandığı da görülüyor. Hareket halindeki araçlarda çok sayıda kişi aynı anda hareket ettiği zaman kaygan zeminde otobüsün ivmesi değişiyor. Kağıt üzerinde yasalar var ama eğitim ve denetim eksikliği var.”
Kayıt dışı taşıma
Kayıtdışı taşımacılığın had safhada olduğunu vurgulayan TOFED Başkanı Yıldırım, başlıklar halinde şu noktalara dikkat çekti:
 • Özelleştirme kapsamında olan taşıt muayeneleri neredeyse hiç yapılmıyor
 • Yollarda bakımsız araçlar dolaşıyor, kabak lastiklerle yola çıkıp kazalara neden oluyorlar
 • Belediyeler, yüzlerce niteliksiz taşıtla bir kentten bir kente yolcu gönderiyor
 • D-2 belgesiyle yapılması gereken şehirlerarası grup taşımalarda kayıt dışı taşımacılık yüzde 50’yi aşmış durumda
 • Türkiye’de sürat denetimi dışında yollarda trafik güvenliği, taşıt güvenliği ve sürücülük konusundaki denetimler yapılmıyor.
  Denetimler artırılmalı
  Yol denetimlerinin artırılarak, niteliksiz taşıtların, ehliyeti yetersiz sürücülerin ve sürüş kurallarına uymayanların trafikten men edilmesi gerektiğini vurgulayan Yıldırım, İçişleri Bakanlığı’nın korsan taşımacılıkla mücadelesini hızlandırması gerektiğini söyledi.
  Yıldırım, şehirlerarası yolcu taşıyan şirketlerin, zorunlu ferdi kaza sigortası yaptırması gerektiğini de vurgulayarak, “Bugün ülkemizde 400 bin insan kazalar nedeniyle birbiriyle davalı durumda. 20 yılda 400 bin dosya birikti” diye konuştu. (İstanbul/AA)
  www.evrensel.net