Direndiler ve kazandılar

Yeşilyurt Rafet Bele Mahallesi 9002 Sokak sakinleri, üç aydır uykularını kaçıran baz istasyonu kabusunu birlik olup direnerek yendiler.


Yeşilyurt Rafet Bele Mahallesi 9002 Sokak sakinleri, üç aydır uykularını kaçıran baz istasyonu kabusunu birlik olup direnerek yendiler.
Mahalledeki bir market sahibinin apartmanının çatısına baz istasyonu kurulması için GSM şirketi ile anlaşması sonrasında başlayan baz istasyonu çalışmaları mahalleliyi harekete geçirmişti. GSM şirketinin üç ayda 4-5 kez istasyon kurma girişimleri sokağa dökülen mahallelinin direnişi nedeniyle boşa çıkmıştı.
Bu üç aylık süre içerisinde defalarca aramalarına rağmen gazete ve televizyonların kendilerine ilgi göstermemesinden şikayet eden mahalle sakinlerinden Güler Ak, bunun nedeninin cep telefonu şirketi ile medya arasındaki reklam ilişkisi olduğunu öne sürdü. Baz istasyonunun radyasyon saçtığını belirten Ak, “Çocuklarımızın geleceği için mahallemize baz istasyonu kurdurmayacağız” diye konuştu.
Mahallenin gençlerinden Hüseyin Tüzek baz istasyonları konusunu araştırdıklarını ve sağlığa zararlı olduğunu öğrendiklerini dile getirirken; 21 yıldır mahallede oturduğunu vurgulayan Seyit Ali Ak ve Ayşin Ak ise binasına baz istasyonu kurdurmak isteyen market sahibine tepki gösterdi.
Tepkiler üzerine baz istasyonu sökülüp götürülürken, bu gelişmeyi alkışlarla karşılayan mahalle sakinleri, sağlıklarıyla oynanmasına izin vermeyeceklerini ifade ettiler. (İzmir/EVRENSEL)
Özer Akdemir
www.evrensel.net