20 Nisan 2007 00:00

Londra-Moskova arasında ipler geriliyor

İngiltere ile Rusya arasında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e karşı ‘darbe’ planı yaptığını itiraf eden sürgün Rus milyarder Boris Berezovsky’nin neden olduğu gerginlik tırmanıyor.

Paylaş

İngiltere ile Rusya arasında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e karşı ‘darbe’ planı yaptığını itiraf eden sürgün Rus milyarder Boris Berezovsky’nin neden olduğu gerginlik tırmanıyor.
İngiltere’de yayımlanan “The Guardian” gazetesinde yer alan bir habere göre, Rusya, Londra’da sürgünde bulunan Berezovsky konusunda, Londra’nın gerekli önlemleri almaması halinde “karşılıklı ilişkilerin zarar görebileceği” uyarısında bulundu.
Putin’in iktidara gelmesinin ardından ülkedeki oligarklara karşı takındığı tavır nedeniyle Rusya’yı terk etmek zorunda kalan milyarder Berezovsky, İngiltere’ye sığınmıştı.
Geçen hafta Guardian’a konuşan Rus milyarder, Putin’i karşı ‘darbe’ hazırlığında olduğunu itiraf etmiş, bu açıklamadan kısa bir süre sonra Rusya’da polisin sert müdahalesiyle sonuçlanan Putin karşıtı eylemler düzenlenmişti.
Sert uyarı
Guardian’ın deneyimli yazarı Simon Tisdall’ın, Terry Macalister ve Ian Cobain ile yaptığı haberde, Rusya’nın İngiltere elçisinin demecine yer verildi. Rus elçi, “Eğer Londra, Berezovsky konusunda gerekli önlemleri almazsa karşılıklı ilişkilerin zedelenmesi kaçınılmazdır” dedi.
Büyük elçi Yury Fedotov, İngiltere İçişleri Bakanı John Reid’e konuya ilişkin bir mektup gönderdiğini ifade ederek, mektupda “Hızlı çözüm, ilişkilerimizi geliştirir ve sağlamlaştırır. Fakat, tepkinin yoksunluğu karşılıklı ilişkilerimize zarar verir ve yeni bir durum oluşturur” ifadelerini kullandığını söyledi.
Fedotov, Moskova’nın bu konuya “özel bir önem verdiğini” de söylerken, mektupla Rusya Başsavcılığı’nın Rus milyarder Berezovsky hakkında çıkarttığı tutuklama emrini Reid’e ilettiğini de belirtti.
Moskova’da patlama
Diğer yandan Rusya’nın başkenti Moskova’da dün öğlen saatlerinde büyük bir patlama meydana geldi. Bir kişinin öldüğü patlamaya 500 gram TNT’nin yol açtığı bildirildi.
Moskova Savcı Yardımcısı Aleksiy Grigoryev, şiddetli patlamanın bir motosikletin benzin deposuna yerleştirilen 500 gram TNT’den oluşan bombanın yol açtığını söyledi.
Yetkililer, olayın “mafya hesaplaşması” veya “terör eylemi” olabileceğini iddia ediyor. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Peru’da çiftçiler grevde

SONRAKİ HABER

BUDO'dan sefer iptalleri

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa