Fotoğraf işçiliğinden öğretim üyeliğine

Adana bir değerini daha yitirdi. Çukurova Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü Öğretim Görevlisi ve fotoğraf sanatçısı Fethi Sabunsoy, 15 Nisan günü yakalandığı cilt kanserine yenik düşerek hayatını kaybetti


Adana bir değerini daha yitirdi. Çukurova Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü Öğretim Görevlisi ve fotoğraf sanatçısı Fethi Sabunsoy, 15 Nisan günü yakalandığı cilt kanserine yenik düşerek hayatını kaybetti. Adana’nın yoksul mahallelerinde doğup büyüyen Sabunsoy, fotoğraf işçiliğinden gelerek üniversite hocalığına uzanan yaşantısıyla azmin ve yılmadan mücadelenin, insanların hayatında ne kadar önemli olduğunu göstermişti.
Hayat hikayesi çok ilginç olan Sabunsoy, Adana’nın emekçi mahallelerinden birinde, yoksul bir ailenin çocuğu olarak doğdu. İlkokulu bitirdikten sonra bir fotoğrafçının yanında çıraklığa başlayan Sabunsoy, fotoğrafçılığı da burada “çekirdekten” öğrendi. Fotoğraf sanatçısı Sabunsoy, aktif fotoğraf yaşamına başladıktan sonra Çukurova Üniversitesi’nde fotoğrafçı ve kameraman olarak göreve başlayarak hayatını değiştirecek adımlardan birini attı.
Fotoğrafçılık ve kameramanlık görevini altı yıl sürdüren Sabunsoy, aynı zamanda ortaokul ve liseyi dışarıdan bitirerek üniversiteyi kazandı. Sabunsoy, 1996 yılında mezun olduğu okula, 2000 yılında öğretim görevlisi olarak atandı. Uluslararası sergilerde birçok eseri gösterilen Sabunsoy’un, on bir eseri Macaristan Fotoğraf Müzesi’ne kabul edildi. Sanatçının bugüne kadarki çalışmalarından derlenerek oluşturulan “Sabunsoy” ve “Kahvehaneler” isimli iki de kitabı bulunuyor.
Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği (AFAD) üyesi olan Sabunsoy, uzun yıllar sadece siyah-beyaz fotoğraflar çekmiş; gösterişe kaçmadan, sadelikle anlatmış halkının yaşantısındaki yansımaları. Sabunsoy’un, yaşadığı çevrenin insanlarını ve yoksul halkı siyah-beyaz karelerle yansıtırken “içinde insan olmayan fotoğraflar” çekmek istemediği söyleniyor.
Yıllardır Sabunsoy’la birlikte çalışan öğrencisi Seçkin Yalçın, Sabunsoy’un siyah-beyaz fotoğraflar çektiğini, çünkü renklerle insanları kandırmak istemediğini söylüyor. Yalçın, Sabunsoy’un gösterişten uzak, usta bir fotoğraf sanatçısı olduğunu ve her zaman halkın içinde mütevazı bir hayat sürdüğünü ifade ediyor. Sabunsoy için “Yılgınlığı kabul etmeyen, her durum karşısında mücadeleyi tercih eden birisiydi” vurgusunu yapan Yalçın, yaşamının son günlerine kadar “Ayaktopu”, “Taşköprü” isimli projelerini yetiştirmeye çalıştığını da belirtiyor. AFAD’dan arkadaşı ve Adana Sanat Konseyi Başkanı S. Haluk Uygur, “Adanalılara siyah-beyaz fotoğrafları sevdiren kişidir” diyor Sabunsoy için; “Fotoğraflarında, halkının samimi ve sıcak yüzünü aktarırdı” diye de ekliyor. (Adana/EVRENSEL)
M. Talip Aytimur/Sema Barbaros
www.evrensel.net