21 Nisan 2007 00:00

Gates, Ortadoğu turunda

Ortadoğu turunda olan ABD Savunma Bakanı Robert Gates, İsrail’de kritik müzakerelerde bulundu.

Paylaş

Ortadoğu turunda olan ABD Savunma Bakanı Robert Gates, İsrail’de kritik müzakerelerde bulundu. İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile başta İran’ın nükleer programı olmak üzere Irak, Suriye ve Filistin konularını ele alan Gates İsrail’i, ABD’nin Suudi Arabistan’a silah satması konusunda da ikna etti.
İsrail medyasında yoğun biçimde yer alan ziyarette, ABD-İsrail silah ticaretinden, Irak işgali ile Suudi Arabistan’a satılacak “akıllı bomba”lara değin birçok konunun görüşüldüğünü ifade edildi.
Çekilme alıştırması
İsrail’de İbranice yayımlanan Maariv gazetesinin, İsrailli üst düzey yetkililere yakınlığıyla bilinen Ben Kaspit adlı yazarı tarafından kaleme alınan makalede, “yaklaşık 7 yıl aradan sonra İsrail’i ziyaret eden ilk ABD Savunma Bakanı Gates’in ziyaretinin arkasında, ABD’nin bölge liderlerini Irak’tan en fazla iki yıl içerisinde ayrılacakları fikrine ısındırdığı” ifade edildi.
ABD yönetiminin, dünya kamuoyuna verdiği “Irak’ta herhangi bir değişikliğe gidilmeyecek” şeklindeki tavrına rağmen, Beyaz Saray’daki gizli görüşmelerde Irak’tan geri çekilmenin tartışıldığını ileri süren gazete, Gates’in ayrıca, Körfez Bölgesi’ne “İran tehlikesi”ne karşı yerleştirilecek füze kalkanı projesini görüştüğünü de yazdı.
S. Arabistan’a akıllı bomba
Diğer yandan bir diğer İsrailli gazete Haaretz ise, Gates’in İsrail ziyareti sırasında, Washington’un Suudi Arabistan’a “akıllı bomba” olarak tanımlanan “Müşterek Doğrudan Taarruz Cephanesi” (JDAM) tipi bombalar satacağını söylediği bildirildi. İsrail, ABD’nin Arabistan’a silah satmasına karşı çıkıyordu. İsrail de bu bombalardan satın almış ve Lübnan işgal girişiminde Hizbullah’a karşı kullanmıştı.
Haaretz, bu konuda yapılan tartışmalarda ABD’nin bombaları satma ihtimalinin artması üzerine Kudüs’ün Washington’dan uydu güdümlü akıllı bombaları satmamasını istediğini, ancak bu talebin reddedilmesinin kararlaştırıldığını yazdı.
İsrail’in, silah satılmaması yönündeki taleplerinin daha önce de Washington tarafından reddedildiğini hatırlatan gazete, ABD’nin Suudi Arabistan’a AWACS tipi erken uyarı uçakları ve F-16’lar, Mısır’a ise Harpoon füzeleri sattığını da belirtti. Haberde, Arap uzmanların, uydu güdümlü silahların Avrupa veya Rusya’dan da satın alınabileceğine, Avrupa ülkeleri ile Rusya ve ABD teknolojileri arasında bir fark bulunmadığına dikkat çektiği de belirtildi.
JDAM tipi akıllı bombalar, havadayken dahi uydudan yönlendirilebiliyor. ABD’nin Irak işgalinde bolca kullandığı, yaklaşık bir tona yakın ağırlığa sahip JDAM tipi bombalar, uydu güdümlü olduğu için “akıllı bomba” sınıfında değerlendiriliyor.
F-22 talebi
Öte yandan sağcı İsrailli gazete Jerusalem Post ise, İsrail’in, ABD’den dünyanın en gelişkin jetlerinden biri olan F-22 tipi jetler istediğini belirtti. İsrail, F-22 jetlerini “İran’ın nükleer silah kapasitesini” bahane ederek istediğini belirten gazete, konuya ilişkin “olumlu” kararın önümüzdeki aylarda verileceğini yazdı. (DIŞ HABERLER)
‘Bombala bombala İran’ı bombala’
ABD’de 2008 başkanlık seçiminde partisinin başkan adaylığı için yarışan Cumhuriyetçi Parti Arizona Senatörü John McCain, İran’a karşı nasıl bir politika izlenmesi gerektiği yönündeki bir soruya; “Bombala bombala, İran’ı bombala” diye yanıt vermekten çekinmedi.
Bir Beach Boys şarkısı uyarlayıp, seçmenleri önünde dans eden McCain, bu ‘yanıt’ının ardından “İran, İsrail’in yok edilmesine kendini adamış durumda. Sadece bu, bizi endişelendirmeli. Üstelik nükleer kapasiteye sahip olmaya çalışıyorlar. İran’ın İsrail’i yok etmesine izin vermeyeceğini söyleyen Bush’u tamamen destekliyorum” dedi. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

IMF’ye borç azaldı bağımlılık azalmadı

SONRAKİ HABER

Yüzlerce geyik öldüren avcıya hapis ve ayda 1 kez Bambi izleme cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa