21 Nisan 2007 00:00

Enflasyon sepetindeki değişiklik yargıya taşındı

Enflasyon hesaplama yönteminde Mart ayında yapılan değişik yargıya taşındı. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) tarafından önceki gün Ankara Nöbetçi İdare Mahkemesi’ne açılan davada, 2007 Mart dönemi Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) hesaplama yöntemi değişikliğine ilişkin işlem ve kararların yürütülmesinin durdurulması ve iptali istendi

Paylaş

Enflasyon hesaplama yönteminde Mart ayında yapılan değişik yargıya taşındı. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) tarafından önceki gün Ankara Nöbetçi İdare Mahkemesi’ne açılan davada, 2007 Mart dönemi Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) hesaplama yöntemi değişikliğine ilişkin işlem ve kararların yürütülmesinin durdurulması ve iptali istendi.
Mart ayına ilişkin TÜFE değişim oranının hesaplama yönteminin bilimsel ve tutarlı kriterlere dayanmadığı belirtilen dilekçede, bu oranın düşük tespit edilmesine yönelik kimi ani değişiklikler yapıldığı vurgulandı. TÜFE içerisinde yer alan ana harcama grupları için önceden tespit edilmiş olan ağırlıkların değiştirildiği, değişiklikle fiyatı artan tüketim mallarının ağırlığının düşürülerek, fiyatı azalan malların ağırlığının artırıldığına dikkat çekildi.
Türk Telekom’un yeni tarifesinin enflasyon artırıcı etkisinin dikkate alınarak, haberleşme grubunun ağırlığının 4.55’den 4.41’e düşürüldüğü örneklenen dilekçede, TÜİK’in sistemli şekilde enflasyon oranı üzerinde oynama yaptığının altı çizildi. Dilekçede, TÜİK’in enflasyon hesabının “bilimsel ve tarafsız olmaktan uzak” olduğuna vurgu yapıldı.
TÜİK’in enflasyon paketini değiştirme kararının kamu yararına aykırı, gerçekleri yansıtmaktan uzak olduğu ve toplum yaşamında geri dönülemez zararlara yol açacağı belirtilerek, değişiklik kararının yürütülmesinin durdurulması ve iptali istendi. (Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

YENİ DÜNYA

SONRAKİ HABER

Öldürdüğü kadını 'Sonun diğer kadınlar gibi olacak' diye tehdit etmiş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa