Düzenleme değil uygulama önemli

Çocuk işçiliğinin önlenmesine ilişkin Türkiye’nin imza attığı önemli uluslararası belgeler var.


Çocuk işçiliğinin önlenmesine ilişkin Türkiye’nin imza attığı önemli uluslararası belgeler var. Türkiye, bu belgeleri imzalama konusunda üçüncü sırada yer alıyor. Ancak uygulamaya bakıldığında, bu belgelere imza atılmış olması sadece görüntüyü kurtarmaya yarıyor. Çünkü çocuk işçiliği, yoksulluk ve sosyal güvencesizlik nedeniyle her geçen gün artıyor. Türkiye’de, çoğu ağır koşullarda olmak üzere yüzbinlerce çocuk çalışıyor.
İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi’nin önceki gün düzenlediği sempozyumda da bu konu ele alındı. Yaklaşan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı öncesinde gerçekleştirilen sempozyumda, çocuk işçiliğinin kaldırılması ve en az 18 yaşına kadar eğitimlerini sürdürebilmelerinin sağlanması için neler yapılması gerektiği tartışıldı.
Kaynağı yoksulluk
Çalışma Bakanlığı İş Müfettişi Murat Ayhan Başaran da çocuk işçileri sokakta, sanayide, gezici ve mevsimlik tarım işlerinde olmak üzere üç bölümde sınıflandırarak tarımda çalışan çocuk sayısının diğer kesimlerden daha fazla olduğunu kaydetti. Çocuk işçi sorununun kaynağında yoksulluk olduğunu dile getiren Başaran, ailelerin de bu konuda gözden geçirilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini belirtti.
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tankut Centel de sadece hukuki düzenlemelerin yapıldığı bir mücadeleyle çocuk işçiliğinin önlenmesinin mümkün olmayacağına dikkat çekti. Centel, bu düzenlemelerin uygulanabilirliğinin sağlanması gerektiğini ifade etti.
Yeni rapor
İTÜ İşletme Fakültesi İş Hukuku Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Kadriye Bakırcı, çocuk ve gençlerin iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin hiçbir düzenleme olmadığını söyledi.
İstanbul Vali Yardımcısı Mehmet Seyman ise 2000 ile 2007 yılları arasında yürütülen çalışma sonucu elde edilen bilgileri ilk kez sempozyumda açıkladı. Raporun özeti şöyle: “8 bin 979 sokakta çalıştırılan çocuğa ulaşılmış ve bu çocuklar, muhafaza altına alındıktan sonra meslek elemanları tarafından yapılan bir görüşme ile ailelerine teslim edilmiştir. 4 bin 153 çocuk, çeşitli sebeplerle ve biçimlerde sokakta yaşadıkları tespit edilerek muhafaza altına alınıp hizmet modelinde öngörülen hizmetlerden yararlandırılmıştır. 454 kız çocuğu, çeşitli biçimlerde cinsel istismara maruz kaldıklarından, kuruluşlarımız marifetiyle C. Savcılıkları ve Çocuk Mahkemeleri’nin kararı uyarınca, iki özel çocuk ve gençlik merkezinde koruma altına alınıp hizmetlerden yararlandırılmıştır. İlimizde gerek ebeveynleri veya çeşitli çıkar gurupları tarafından suça sürüklenen 238 çocuk -bu çocuklardan 86’sı 15 yaşının altındadır- hakkında idari veya adli mercilerce tedbir kararı verilmiş ve bu çocuklar, SHÇEK kuruluşuna sevk edilmiştir.” (İstanbul/EVRENSEL)
www.evrensel.net