‘Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı kumarı’

İngiltere’de yayımlanan haftalık ekonomi ve siyaset dergisi The Economist, “Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Kumarı” başlıklı makalesinde, “laik kesimin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığına itirazının yanlış olduğunu” yazdı.


İngiltere’de yayımlanan haftalık ekonomi ve siyaset dergisi The Economist, “Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Kumarı” başlıklı makalesinde, “laik kesimin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığına itirazının yanlış olduğunu” yazdı. “Fransa dahil hiçbir ülkenin laik değerleri koruma konusunda Türkiye kadar hassas olmadığı” ifade edilen makalede, “geçen hafta sonu yapılan dev mitingin gerisinde de Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı’na seçilmesi fikrine itirazların bulunduğu” bildirildi.
“Meclis’te AKP’nin çoğunlukta olduğu” hatırlatılan makalede, “Erdoğan’ın bu makamı istemesi halinde Cumhurbaşkanlığı’na seçilmesinin garanti olduğu” kaydedildi. “Partisinin dinsel köklerine rağmen Erdoğan’ın, Türkiye’nin laik yapısına da müdahale etmediği” yazılan makalede, “Başbakan’ın eşinin başörtülü olmasına rağmen başörtüsünün kamusal alanlarda yasak olmaya devam ettiği” bildirildi. “Bu seçim için Erdoğan’dan daha iyi adaylar da çıkabileceği” belirtilen makalede, “Mesele, Cumhurbaşkanlığı makamına oturtulacak Erdoğan’ın, laik Cumhuriyet’e 1923’te kurulduğundan bu yana en büyük tehdidi oluşturduğu iddiaları temel alınarak saf dışı bırakılması gerekip gerekmediğidir” ifadesi kullanıldı.
Makalede, “Erdoğan’ın, genel seçimde partisinin şansını artırmak için aday olmayabileceği” de hatırlatıldı. (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net