Uluslararası Kriz Grubu: PKK izole edilmeli

Uluslararası Kriz Grubu, yayınladığı Kerkük raporunda, PKK’ye yönelik baskıların artırılmasını isteyerek, PKK’nin silahları bırakmaması durumunda, hareket alanının kısıtlandırılması, kaynak akışının durdurulması ve Kandil Dağı’nın gazetecilere kapatılmasını talep etti.


Uluslararası Kriz Grubu, yayınladığı Kerkük raporunda, PKK’ye yönelik baskıların artırılmasını isteyerek, PKK’nin silahları bırakmaması durumunda, hareket alanının kısıtlandırılması, kaynak akışının durdurulması ve Kandil Dağı’nın gazetecilere kapatılmasını talep etti. PKK’ye çağrı yapan Uluslararası Kriz Grubu, PKK’nin silahları bırakmasını ve ateşkesi süresiz ilan etmesini istedi.
Irak’ta her gün patlayan bombaların Kerkük sorununu barışçıl yollarla çözme umutlarını biraz daha ortadan kaldırdığını belirten Uluslararası Kriz Grubu, yayınladığı yeni raporda ilginç belirlemelere yer verdi. Kürkük’te yıl sonunda yapılacak olan referandum konusunda ABD’nin Kürtlere baskı uygulaması gerektiğine yer verilen raporda, PKK’nin Ortadoğu’da hareket alanının daraltılmasından, Türkiye ve Bağdat ilişkileri arasındaki politik soğukluğun giderilmesine kadar birçok madde yer alıyor.
Kürt kamuoyunun Kerkük ve Kürt ulusal talepleri konusunda zorunlu uzlaşı noktasında hazır hale getirilmesi gerektiği belirtilen raporda, PKK’nin silah bırakmaması durumunda Kürt bölgesinde tolerans tanınmayacağının açık bir şekilde beyan edilmesi istendi.
Kürt bölgesinde PKK’nin hareket özgürlüğünün kısıtlandırılarak izole edilmesi ve basın faaliyetlerinin kapatılmasının istendiği raporda, silahları bırakmayı kabul etmemesi durumunda PKK’nin Kürt bölgesinde hareket özgürlüğünün kısıtlanması, tüm kaynak akışını durdurması ve Kandil Dağı’na gazetecilerin ziyaret etmesini engellenmesi istendi.
‘Kerkük referandumu ertelensin’
Öte yandan ABD’nin Kerkük’te oluşabilecek patlama riskini görerek Kürtlere baskı uygulaması ve Bağdat hükümeti ile Türkiye arasında politik sorunların derhal çözülmesi gerektiğinin savunulduğu raporda şöyle denildi: “Yıl sonunda referandum yapılmasına Kerkük’teki Arap ve Türkmenler karşı çıkıyor. İki topluluk bunun önceden belirlenmiş bir plan olduğunu savunuyor. Kürtlerin, referandumu erteleyerek, güven kazandırıcı uygulamalar geliştirme ve konsensüse dayalı yeni mekanizmaları bulması gerekiyor.” (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net