21 Nisan 2007 00:00

ROJEV

Kızıltepe cinayetini unutmak mümkün değil. 12 yaşındaki Uğur Kaymaz ve babası Ahmet Kaymaz’ın nasıl katledildiğini tüm dünya biliyor. Özel harekat timlerinin gerçekleştirdiği bu operasyon tarihte yerini aldı.

Paylaş

Kızıltepe cinayetini unutmak mümkün değil. 12 yaşındaki Uğur Kaymaz ve babası Ahmet Kaymaz’ın nasıl katledildiğini tüm dünya biliyor. Özel harekat timlerinin gerçekleştirdiği bu operasyon tarihte yerini aldı.
Ancak katiller mahkemece suçsuz bulundu. Mardin’den Eskişehir’e kaçırılan dava önceki gün sonuçlandı. Baba ve oğlu alaca karanlıkta katledenlerin eylemi yerinde bulundu. Polisler bir bir beraat ettiler.
Davanın avukatlarından Tahir Elçi, bölgede yüzlerce dava takip etmiş tecrübeli bir hukukçu. Adil olmayan birçok karara tanık olduğunu tahmin etmek zor değil. Bölgede yaşanan katliamlar, faili meçhul cinayetler biliniyor.
Ancak Av. Tahir Elçi, Kaymazlar davası için şaşkınlığını şöyle ifade ediyor; “Karar bir hukuk faciası. Meslek hayatımda gördüğüm en hukuk dışı, en skandal kararlardan biri. Eskişehir Cumhuriyet Savcısı üç yıldır süren bir davayı binlerce belge delillerden oluşan dosyayı üç satırda dile getirdi. Cevap hakkı bile tanımadan duruşma sona erdirildi.”
Şaşılacak bir şey yok! Bu hep yapılıyor. Hele sorun Kürt sorunu olunca hakimi de, savcısı da şaşırıyor! Ve böyle yapıldığı, katiller aklanarak cesaretlendirildiği için, bu tür cinayet ve katliamların sonu da gelmiyor.
Hrant Dink cinayetini gerçekleştiren O.S’nin Samsun Emniyet Müdürlüğü’nde polis ve jandarmalar tarafından nasıl karşılandığı ve hatıra fotoğrafı çektirmek için nasıl yarışıldığını hep birlikte gördük. Katiller baş tacı ediliyor. Bu tür olaylara karışan polis, asker, sivil, resmi hepsi devlet katında destek buluyor. Her türlü taltif ediliyor. Böyle olduğu için katliamların ve cinayetlerin sonu gelmiyor.
Eskişehir’de mahkeme 12 yaşındaki Uğur Kaymaz ve babası Ahmet Kaymaz’ı öldüren polisleri suçsuz ilan ettiği saatlerde Malatya’da başka bir cani grubun ellerinde bıçaklarla yeni bir katliam gerçekleştirmesi ve bunu doğruluyor.
Kürt düşmanlığının, Alevi düşmanlığının, Ermeni, Rum, Hıristiyan düşmanlığının ayyuka çıktığı günümüzde bu tür cinayetler olağan karşılanıyor. Daha çok öldürülenlerin durumu tartışma konusu ediliyor. Katillerin tahrik edildiğinden söz ediliyor. Polisler, özel harekat timleri ve Malatya’da olduğu gibi kana susamış canilerin eylemleri din ve milliyetçilik adına tolere ediliyor. Ancak endişe verici olan Malatya’daki katliamdan sonra ortaya çıkan tepkinin zayıflığıydı. Aleviler, aydınlar, Türk, Kürt, Alevi, Sünni, Müslim Gayri-Müslim ayrımı gözetmeden herkese eşit ve kardeşçe yaklaşan halkın sessizliği endişe vericidir. Bu olay seyirci kalınacak bir olay değil. Malatya’da yıllar önce Alevi halka yönelik yaşananlar biliniyor.
Kaymazları katledenler elini kolunu sallayarak gezdikçe, halkımız bu katliamlara karşı güçlü bir karşı koyuş göstermedikçe yeni katiller bulmakta zorluk çekilmeyecektir.
Ender İmrek
ÖNCEKİ HABER

emine abla

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa