Fotoğraf: Evrensel

Kapkaç usulü kadrolaşma

Türkiye’nin her ilinde eğitim emekçileri kadrolaşmaya ve ek ders ücretlerinin gaspına karşı alanlara çıktı.
Ankara’da yapılan eylemde konuşan Eğitim Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer gerici ırkçı kadrolaşmayı kabul etmeyeceklerini bildirdi.


Türkiye’nin her ilinde eğitim emekçileri kadrolaşmaya ve ek ders ücretlerinin gaspına karşı alanlara çıktı.
Ankara’da yapılan eylemde konuşan Eğitim Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer gerici ırkçı kadrolaşmayı kabul etmeyeceklerini bildirdi. Hukuki süreci başlattıklarını belirten Dinçer, eğitim emekçilerinin tüm yurtta yapacakları eylemlerle AKP Hükümeti’nin kapkaç usulü kadrolaşmasına izin vermeyeceklerini kaydetti. Dinçer, MEB’in geçmiş yargı kararlarını dikkate alarak daha objektif bir atama yönetmeliği çıkarması gerekirken, siyasi kadrolaşmaya kapılarını tümüyle açan bir yönetmelik çıkardığını ifade etti.
MEB’in uygulamalarının hukuka, vicdana ve mantığa uymadığını belirten Dinçer, hükümetin eğitim emekçilerinin ek ders ücretlerine de göz diktiğini ifade etti. Dinçer, ek ders ücretlerini düzenleyen yönetmelikte yapılan düzenlemelerin eğitim emekçilerini ek ders ücretlerinden ederek, mağdur edeceğini söyledi.
Eğitim emekçileri İstanbul’da da alanlara çıktılar.
Kadrolaşmaya hayır
Kadıköy İskele Meydanı’nda bir araya gelen Eğitim Sen 2 No’lu Şube üyeleri, “Eşit işe eşit ücret”, “Ek ders genelgesi geri çekilsin” ve “Kadrolaşmaya hayır” yazılı dövizler taşıdı. Eğitim Sen 2 No’lu Şube Özlük-Hukuk Sekreteri Rıza Zeyrek, AKP Hükümeti’nin bugüne kadar yaptığı her uygulama ile eğitim emekçilerini mağdur ettiğini belirterek, Eğitim Sen olarak gerek ek derslerle ilgili, gerekse yönetici atama yönetmeliği ile ilgili hukuksal süreci başlattıklarını dile getirdi. Tüm bunlara karşı 25 Nisan’da sevk eylemi yapacaklarını ifade eden Zeyrek, mücadeleye devam edeceklerini kaydetti.
Kartal Meydanı’nda toplanan Eğitim Sen 5 No’lu Şube üyeleri de AKP’nin eğitim alanındaki saldırılarına geçit vermeyeceklerini söylediler. Şube Başkanı Nizamettin Aktepe, Milli Eğitim Bakanlığı’nı uygulamadan vazgeçmeye çağırdı. Eyleme, Genel-İş, Emekli-Sen, EMEP, SHP, DTP ve Yurtsever Cephe yönetici ve üyeleri destek verdi.
Hak gasplarına izin verilmeyecek
Eğitim Sen 3 No’lu Şube üyeleri Mecidiyeköy Metro önünde oturma eylemi yaptı. Burada basına açıklama yapan Şube Başkanı Dursun Yıldırım, AKP’nin ek ders ücretlerine göz koyduğunu, gerici ve dinci kadroları okullara yerleştirdiğini dile getirdi. Buna izin vermeyeceklerini dile getiren Yıldırım, 25 Nisan’da örgütlü oldukları tüm okullarda vizite eylemi yapacaklarını kaydetti.
Eğitim Sen 7 No’lu Şube üyesi eğitim emekçileri ise Avcılar’da sendika binası önünde toplanarak Havuz’a kadar sloganlarla yürüdüler. Burada açıklama yapan Şube Başkanı Emin Ekinci, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da eğitimcilerin haklarının gaspına ve kadrolaşmaya izin vermeyeceklerini dile getirdi.
Eğitim Sen 4 No’lu Şube üyeleri Gaziosmanpaşa Meydanı’nda bir araya geldiler. Burada basın açıklaması yapan Şube Başkanı Ahmet Korkmaz, eğitimin bilimsel, parasız, demokratik olmasından yana olduklarını belirtti. Daha iyi bir eğitim için bakanlığın seslerine kulak vermesi gerektiğini söyleyen Korkmaz, “Biz aydınlığı temsil ediyoruz ve aydınlığın temsilcileri olarak mücadelemiz devam edecek” diye konuştu.
AKP mağdur ediyor
İzmir’de eğitim emekçileri, “Çelik elini cebimizden çek, ek dersime dokunma” pankartı ile Konak Eski Sümerbank önünden Büyükşehir Belediyesi’ne kadar yürüdü.
Burada oturma eylemi yapan eğitim emekçileri adına basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen 4 No’lu Şube Başkanı Sezai Turan, AKP Hükümeti’nin bugüne kadar yaptığı her uygulama ile eğitim emekçilerini mağdur ettiğini belirterek, “Son olarak ek dersler ve yönetici atamaları ile ilgili yapılan düzenlemeler yeni haksızlıkları ve eşitsizlikleri doğurmuştur” dedi.
AKP Hükümeti’nin MEB Atama Yönetmeliği ve onun ardından çıkarılan genelgede kadrolaşma konusundaki gözü karalığını ortaya serdiğini belirten Turan, bu değişikliklerin anlamının asgari de olsa objektif değerlendirme kriterlerinin ortadan kaldırılması olduğunu kaydetti. Turan bu sorunlarla ilgili 25 Nisan Çarşamba günü eğitimcilerin hizmet üretmeyerek alanlarda olacağını bildirerek tüm eğitimcileri ve halkı katılmaya ağırdı.
Kocaeli’nde İnsan Hakları Parkı’nda toplanan eğitim emekçileri burada oturma eylemi yaptı. Basına açıklama yapan Şube Başkanı Osman Bahçeci, antidemokratik politikalardan vazgeçilmesini, ülkenin hiç kimsenin çiftliği olmadığını ifade etti.
Her yerde eylem
Adana’da, Eğitim Sen şube binası önünden toplanan eğitim emekçileri, sloganlarla İnönü Parkı’na yürüdüler. Burada açıklama yapan Şube Başkanı Güven Boğa, AKP’nin eğitimde uygulamalarını eleştirerek 25 Nisan günü iş bırakacaklarını söyledi.
Eğitim Sen Diyarbakır Şube Başkanı İhsan Babaoğlu, ek ders ile ilgili yapılan düzenlemelerin var olan mağduriyeti artırmak dışında bir anlam ifade etmediğini belirtti. Babaoğlu,“Hükümet sorunları çözecek adımlar atmak yerine, eğitim emekçilerini mağdur etmenin her türlü yolunu keşfediyor. MEB tarafından mart ayında yayınlanan genelge ile eğitim emekçileri yeni bir mağduriyetin ve haksızlığın muhatabı oluyor” diye konuştu.
Kayseri’de Mimarsinan Parkı’nda yapılan oturma eyleminde konuşan Eğitim Sen Şube Başkanı Turgut Oba, “Haklarımız birer birer elimizden alınmak isteniyor. Bu duruma seyirci kalmayacağız” dedi.
Eğitim Sen Tarsus Şubesi ek ders ve yönetici atama yönetmeliğine karşı Yarenlik Alanı’nda kitlesel basın açıklaması yaptı.
Samsun’da Süleymaniye Geçidi’nde yapılan basın açıklamasına 150 eğitim emekçisi katıldı.
Eğitim Sen Aydın Şubesi Sekreteri Muhammed Yıldız, Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu uygulamadan derhal vazgeçmesini istedi.
Eğitim Sen Konya Şubesi ise Konya Milli Eğitim Müdürlüğü binası önünde oturma eylemi yaptı.
Sivas’ta Eğitim Sen Şube Başkanı Veli Hasgül Selçuk Çay Bahçesi önünde yaptığı açıklamada, 25 Nisan’da iş bırakarak alanlarda olmaya devam edeceklerini söyledi. Sinop’ta ise Uğur Mumcu Meydanı’nda açıklama yapıldı. (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)
www.evrensel.net