Suç aletleri temizlenmiş

Malatya’daki cinayetler sonrasında zanlıların suç aletlerini temizlemeye çalıştıkları iddia edildi


Malatya cinayeti zanlılarının suç aleti bıçakları temizlemeye çalıştıkları, buna karşın kan izlerini tam olarak çıkaramadan yakalandıkları iddia edildi. Emniyet yetkilileri, suç aletlerinin neden yıkandığını araştırıyor.
Zirve Yayınevi’nde 3 kişinin öldürülmesine yönelik soruşturma 4 savcıdan oluşan özel bir ekip tarafından sürdürülüyor. Soruşturmanın önümüzdeki hafta tamamlanması beklenirken, zanlıların iletişim trafiği ile banka kayıtları incelenerek, azmettiricinin kim olduğu araştırılıyor. Sanıklara ifadelerinde cinayetleri E.G’nin işlediğini iddia ederken, olay yerinde ele geçirilen 5 bıçaktan 4’nün niye yıkandığı araştırılıyor. Zanlıların yıkadığı 4 bıçakta, temizliğe rağmen, kan izlerine rastlandığı ve cinayetlerde kullanıldıklarının kesinleştiği belirtildi. Terörle Mücadele Şubesi’nde sorgulanan zanlılar için 4 gün gözaltı süresinin alındığı, mahkeme kararıyla 3 gün daha ek süre alınabileceği kaydedildi.
12 kişi gözaltında
Malatya Valisi Halil İbrahim Daşöz, yaptığı basın açıklamasında, olayla ilgili İstanbul’da bir kişi ve polisin aradığı bir kadının da gözaltına alındığını, böylece gözaltı sayısının 12’ye yükseldiğini belirtti.
Gazetecilerin, gözaltında polis memurunun olup olmadığını sorması üzerine Daşöz, ‘’Gözaltında polis memuru yok. Gözaltına alınan kadın da zanlılardan birinin kız arkadaşı. İstanbul’dan getirilen bir kişi ve olayla ilgili olarak emniyet birimlerince aranmakta olan bir kadının da yakalanmasıyla 10 olan gözaltı sayısı 12’ye çıkmıştır‘’ dedi. Zanlıların olaydan önce kurusıkı tabancayla atış talimi yaptıkları, bu nedenle gözaltına alındıkları ve daha sonra serbest bırakıldıkları yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirten Daşöz, şöyle konuştu: ‘’Gelen ihbar üzerine polis birimlerimiz Battalgazi Kavşağı’nda bir araçta üç kişiyle karşılaşmıştır. Kişilerde kurusıkı silah olduğu görülmüş, Kabahatler Kanunu’na göre 58 YTL para cezası verilmiş ve alınan ifadelerinin ardından savcılık talimatıyla serbest bırakılmıştır.’’
Öte yandan, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sezai Yılmaz, kaçmak isterken binadan düşen ve yaralı olarak tedavi altına alınan E.G’nin sağlık durumunun iyiye gittiğini bildirdi.
Hatay Demokrasi Platformu üyeleri Malatya’daki saldırıyı Ulus Meydanı’nda düzenledikleri eylemle kınadı. Burada açıklama yapan Platform Dönem Sözcüsü Necdet Özen, “Yapılan bu katliam özgürce ve kardeşçe bir arada yaşama isteğini yok etmeye yöneliktir” dedi.
İlahilerle uğurlandı
Malatya’da katledilen Necati Aydın’ın cenazesi düzenlenen törenin ardından Karabağlar Hıristiyan Mezarlığı’nda toprağa verildi. Buca Protestan Baptist Kilisesi’nde düzenlenen törene katılan yüzlerce kişi Aydın’ı alkışlar ve ilahilerle son yolculuğuna uğurladı. Törene Aydın’ın eşi ve çocukları ile Kurtuluş Kiliseleri Baş Pastörü İhsan Özbek, kilise üyeleri, Türkiye’nin her yerinden kilise temsilcileri, arkadaşları ve ailesi katıldı. Katılanların polis aramasından geçirildiği törende, İncil’den bölümler okunurken müzik eşliğinde birçok ilahi söylendi. (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net