Çocuk yaşta öldürülen Uğur Kaymaz unutulmadı

Mardin’in Kızıltepe İlçesi’nde polislerin açtığı ateş sonucu babası ile birlikte katledilen 12 yaşındaki Uğur Kaymaz, 23 Nisan Çocuk Bayramı’nda yüzlerce kişi tarafından anıldı.


Mardin’in Kızıltepe İlçesi’nde polislerin açtığı ateş sonucu babası ile birlikte katledilen 12 yaşındaki Uğur Kaymaz, 23 Nisan Çocuk Bayramı’nda yüzlerce kişi tarafından anıldı. 23 Nisan dolayısıyla Kızıltepe’de düzenlenen gösteride, Kaymaz’ı katledenlerin beraat etmesi protesto edildi.
DTP Kızıltepe ilçe binası önünde bir araya gelen siyasi parti, sendika ve kitle örgütü üye ve yöneticileri ile Uğur’un sınıf arkadaşları, katliamın gerçekleştirildiği mahalleye yürüdüler. Gösteriye katılan çocuklar, Uğur’un vurulduğu yere karanfil bıraktı.
Çocuklar öldürülüyor
Kalabalık adına bir açıklama yapan İHD Mardin Şube Başkanı Av. Erdal Kuzu, Türkiye’de bir taraftan çocukların coşkuyla 23 Nisan’ı kutladıklarını belirtirken, bölgede çocukların meydana gelen olaylarda öldürüldüğünü söyledi. Bölgede çocuk ölümlerinin halen devam ettiğini kaydeden Kuzu, artık bunların son bulmasını isteyerek, Uğur şahsında savaş, operasyon ve mayın patlamaları sonucu hayatını kaybeden çocukları andıklarını ifade etti.
Eğitim Sen Mardin Şube Başkanı Hamdullah Yıldırım da, 23 Nisan’ın bütün çocukların en mutlu günü olduğunu vurgulayarak, Uğur gibi çocukların bugünlerden mahrum edildiklerini dile getirdi.
Uğur terörist değildi
Uğur Kaymaz’ın amcası DTP Kızıltepe İlçe Başkanı Reşat Kaymaz ise Uğur Kaymaz ve babası Ahmet Kaymaz’ı vuranların beraat etmesinin kendilerini şaşkınlığa uğrattığını söyledi. “Uğur ve babası eğer ‘terörist’ ise ve mahkeme polisleri bırakarak bu kararı vermişse o zaman biz de ‘terörist’iz. Çünkü biz de onlarla beraber yaşadık. O zaman bizler de yardım yataklıktan yatmalıyız” diyen Reşat Kaymaz, “Uğur da babası da terörist değildi” diye konuştu.
Yapılan açıklamaların ardından “Şehit namirin” sloganı atan kalabalık, TSK’nın yürüttüğü operasyonlar sonucu geçtiğimiz günlerde Tunceli’de öldürülen HPG’li Aydın Gelere için açılan taziye çadırını ziyaret etti. (Mardin/DİHA)
www.evrensel.net