Ters köşeye yattılar

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı için kimi aday göstereceği sorunu, haftalardır medyanın birinci gündem maddesiydi. Cumhurbaşkanının kişiliği, sorumluluğu, niteliğinden çok kim olacağı üzerinde durmayı tercih eden gazeteler, Tayyip Erdoğan’ın kendisinden başlayarak Nimet Çubukçu’yu, Vecdi Gönül’ü, Beşir Atalay’ı Cumhurbaşkanı ilan etti


Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı için kimi aday göstereceği sorunu, haftalardır medyanın birinci gündem maddesiydi. Cumhurbaşkanının kişiliği, sorumluluğu, niteliğinden çok kim olacağı üzerinde durmayı tercih eden gazeteler, Tayyip Erdoğan’ın kendisinden başlayarak Nimet Çubukçu’yu, Vecdi Gönül’ü, Beşir Atalay’ı Cumhurbaşkanı ilan etti. Ama Abdullah Gül’ü tutturamadı.
Cumhurbaşkanının adının Tayyip Erdoğan’ın iki dudağının arasında olması, medyayı rahatsız etmek bir yana memnun etti. Haftalardır süren oyalama ve isim üzerinden yapılan onca spekülasyon, kimi köşeyazarları tarafından “başarılı kriz yönetimi” olarak nitelenmişti. Ankara gazetecileri de bütün mesailerini ismin kim olacağı konusunda neredeyse “toto” oynamaya kadar vardırmıştı.
Dünkü gazetelerde birçok isim birden anıldı. Vecdi Gönül diyenlerden Akşam, tahminini manşete taşımıştı: “Erdoğan aday değil, ibre Gönül’e doğru”. Hemen altında ise, bir başka tahmini öne çıkaran bir haber vardı: “Royal’in kaderi Çubukçu’nun elinde”. Habere göre Nimet Çubukçu Cumhurbaşkanı olursa, Fransa’da da “Bizde de kadın olsun” diyen seçmen oyunu Royal’e verecekti.
Gönül tahmincilerinden Posta, manşetten tırnak içinde “Aday Vecdi Gönül” dedi. Haberini “23 Nisan Resepsiyonundaki AKP’liler”e dayandırdı. Milliyet de “Kulislerde Gönül’ün ismi konuşuluyor” başlıklı bir habere yer verdi. Manşet, daha doğru bildi: “Aday AKP’li ve Meclis içinden”.
Hürriyet, kısmen bildi: “Erdoğan çıkmıyor”. Ancak “en güçlü iki aday” tahmininde tutturamadı. Hürriyet’in tahminleri Beşir Atalay ile Vecdi Gönül’dü. Hürriyet yazı işlerinin ibresi ise Atalay’dan yanaydı. Çünkü gazetenin en yetkili isimleri genel yayın yönetmeni Ertuğrul Özkök, başyazar Oktay Ekşi ve Mehmet Y. Yılmaz’ın köşelerinde geçen tek isim Beşir Atalay idi.
İsim tahminine girmese de, yine de isim meselesini manşetinden düşürmeyen gazeteler vardı: “İsim zirvesi” (Sabah), “Adayı biliyoruz ama söylemeyiz” (Star), “Bugün herkes öğrenecek” (Yeni Şafak).
Radikal ile Vatan ise uzatılan adaylık gerilimine tepki gösterdi. “Milli irade burada” diyerek Tayyip Erdoğan’ın dudaklarının fotoğrafına yer veren Vatan, “Cumhurbaşkanı adayını ne millet ne vekili biliyor” dedi. Radikal de “Son 48 saat, hâlâ ser veriyor, sır vermiyor” manşetini kullandı. (MEDYA SERVİSİ)
www.evrensel.net