AB ve patronlar memnun

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanlığı adayı gösterilmesi, Ankara’daki AB çevrelerinde olumlu karşılandı.


Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanlığı adayı gösterilmesi, Ankara’daki AB çevrelerinde olumlu karşılandı. AB diplomatları, “Zaten AB çevrelerinde, Erdoğan’ın aday olmaktan vazgeçerse en olası adayın Gül olacağı beklentisi vardı” dedi.
Erdoğan’ın kararını değerlendiren bir AB büyükelçisi de, Gül için “İtibarlı, devlet adamı yetenekleri olan, ılımlı bir kişidir. AKP grubunun tam desteğine sahip. Başbakan ile uyum içinde çalışacak” değerlendirmesini yaptı. Diğer bir AB büyükelçisi Gül’ün adaylığını “çok iyi bir gelişme” olarak nitelendirerek, “Sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada saygı görüyor. Dış politika konularında çok büyük bir tecrübesi var” şeklinde konuştu.
Gül’ün adaylığının olası iç yankılamalarını da değerlendiren AB diplomatları, “Gül, demokratik kurallara, anayasaya uygun olarak aday gösterildi. Siyasi veya ekonomik herhangi bir sorun beklemiyoruz” dedi.
İş dünyası memnun
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanlığı adaylığına ilişkin, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı Türkiye’nin istikrarı için göstermiş olduğu olgun ve örnek demokratik tavır nedeniyle kutluyorum” açıklamasını yaptı.
İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, Gül’ün, son derece isabetli bir isim olduğunu belirterek, “Bu ismin, piyasalara son derece olumlu etki yapacağına eminim” dedi.
Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Kudatgobilik, Gül’ün cumhurbaşkanlığı adaylığını memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi. Kudatgobilik, “Gül’ün toplumsal konsensüsü de sağlayacak yaklaşımlara sahip olduğuna inanmaktayız” dedi. (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net