Fotoğraf: Evrensel

Öğretmenlere de sınav geliyor

Binlerce öğretmen adayını ilgilendiren ve ilk kez bu yıl öğretmen atamaları için uygulanacak “Alan Seçme Sınavı”, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılacak.


Binlerce öğretmen adayını ilgilendiren ve ilk kez bu yıl öğretmen atamaları için uygulanacak “Alan Seçme Sınavı”, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılacak.
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Alan Seçme Sınavı’nı “KPSS ile aynı oturumda iki aşamalı olarak veya KPSS’den ayrı bir tarihte Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılıp yapılamayacağına” ilişkin görüş bildirmesi için ÖSYM’ye yazı göndermişti. ÖSYM ise bu sınavı yapmasının mümkün olamayacağını bildirdi.
Alan Seçme Sınavı, KPSS’den farklı olacak, sınavda öğretmen adaylarının alanlarına yönelik sorular sorulacak. Resim, beden eğitimi ve müzik alanına yönelik uygulamalı sınav yapılacak. Uygulamalı sınavlar akademisyenlerden oluşan bir jüri tarafından yapılacak. Sınava başvurular, MEB’in internet sayfasından yapılacak. Alan Seçme Sınavı’na girecek öğretmen adayları başvuruda branşlarını belirtecek.
KPSS gibi test şeklinde yapılacak sınavda, sorular, “matematik ve fen grubu”, “sosyal bilimler grubu”, “Türk Dili ve Edebiyatı ile Türkçe grubu” için ortak olabilecek.
Sorular, Türkiye genelindeki üniversitelerden ortak soru belirleme yöntemiyle seçilecek.
Sınav, merkezi sistem şeklinde olacak. ÖSYM’nin sınav yaptığı merkez sayısı kadar ilde sınav yapılacak.
Öğretmen adayının KPSS’den aldığı puanının yüzde 50’si ile Alan Seçme Sınavı’ndan aldığı puanın yüzde 50’si toplanarak elde edilecek toplam puan üzerinden sıralama yapılacak ve puan üstünlüğüne göre atamalar gerçekleştirilecek.
Sınav tarihi
ÖSYM’nin 2007-KPSS tarihini belirlemesi ile Alan Seçme Sınavı’nın tarihi de açıklanacak.
MEB tarafından ağustos ayının ikinci yarısından itibaren öğretmen atamalarının yapılabilmesi için sınav sonuçlarının bu zaman diliminden önce açıklanması gerektiği kaydedildi. (İstanbul/EVRENSEL)
Cemal Dursun
www.evrensel.net