Atama heyecanı medyayı sardı

Medyada bir günde hem Başbakan Tayyip Erdoğan’a, hem müstakbel Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e hem de eşi Hayrünnisa Gül’e yağcılık yapma yarışı başladı. Erdoğan’ın övülme sebebi “fedakarlık” yapması, Gül’ünki “uzlaşmacı” yanı.


Medyada bir günde hem Başbakan Tayyip Erdoğan’a, hem müstakbel Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e hem de eşi Hayrünnisa Gül’e yağcılık yapma yarışı başladı. Erdoğan’ın övülme sebebi “fedakarlık” yapması, Gül’ünki “uzlaşmacı” yanı.
Bir gün önceki onlarca tahmininden hiçbiri tutmamış olan gazeteler, dün sanki hiçbir şey olmamış, hatta Gül olacağını bilmişler gibi rahattı. “Demokrasi ve fazilet dersi” (Bugün), “İşte lider” (Star) en heyecanlı manşetler arasındaydı. En çok yer verilen konulardan biri de, Gül isminin Bülent Arınç’ın dayatması sonucu belirlendiği iddiasıydı. Abdullah Gül’ün göbek adının “Cumhur” olduğu ayrıntısı, mutlaka her gazetede çeşitli imalar eşliğinde yer buldu. En yorumsuz, en düz başlıkları atanların belki hükümete ve Abdullah Gül ismine en çok destek veren gazetelerden Hürriyet (Adayım Abdullah Gül kardeşimdir) ile Zaman (Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül) olması dikkat çekti.
İşte gazete manşetlerinde, Cumhurbaşkanı adaylığı: “İkinci adam Çankaya’ya” (Akşam), “Al gülüm ver gülüm” (Birgün), “Demokrasi ve fazilet dersi” (Bugün), “Devletle kavgalı aday” (Cumhuriyet), “Kırılma noktası / Ve türban Köşk’e çıkıyor” (Güneş), “Adayım Abdullah Gül kardeşimdir / Milletin içinde olacağım” (Hürriyet), “Artık mazeretleri kalmıyor” (Milli Gazete), “AKP uzlaştı, Gül Köşk’e” (Milliyet), “Gece yarısı kararı” (Posta), “Çelik çomak oyunu bitti” (Radikal), “Çankaya’ya Gül dönemi” (Sabah), “İşte lider” (Star), “Cumhur’u tercih etti” (Takvim), “Gece yarısı golü” (Tercüman), “Halkla el ele yöneteceğim” (Türkiye), “Türkiye Gül’ü sevdi” (Vakit), “Tornacı Hamdi Gül’ün oğlu Köşk yolunda” (Vatan), “Cumhurbaşkanı Abdullah Gül / Tarihi fedakarlık” (Yeni Şafak), “Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül” (Zaman). (MEDYA SERVİSİ)
Yazarların çoğu umutlu
Oktay Ekşi: Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı olmasıyla varılacak nokta, özünde Tayyip Erdoğan’dan farklı değildir. Gül’ün “gerilimsiz” kişiliği önümüzdeki dönemde doğabilecek sıkıntıları gidermede belki de yarar sağlayacaktır. (Hürriyet)
Ahmet Hakan: Abdullah Gül’e bir şans tanımak zorundayız. (Hürriyet)
Bekir Coşkun: Çağdaş Türkiye’nin en önemli kalesi Çankaya, dün itibarıyla cemaate geçmiştir. (Hürriyet)
Emin Çölaşan: Başrol oyuncumuz -eğer çıksaydı- Çankaya’ya, Atatürk’ün makamına ne kadar yakışacak idiyse, Abdullah Gül ve eşi de en az onun kadar yakışacaktır! (Hürriyet)
Ertuğrul Özkök: AKP mutlaka merkeze gelecek. Daha doğrusu bunu ispatlayacak. Erdoğan’ın son günlerdeki üslubu bunun ilk işaretleri. (Hürriyet)
Mehmet Y. Yılmaz: Cumhurbaşkanı’nın toplumun her kesimini temsil etme yeteneğini haiz olması gerektiğine inanıyorum. Abdullah Gül, gerek siyasi kimliği ve gerekse seçimindeki dayatmacı üslup ile bu özelliğe uymuyor. (Hürriyet)
Cengiz Çandar: Abdullah Gül’ün muhtemel Cumhurbaşkanlığı, bugün geldiğimiz noktada “en optimali”dir. (Referans)
Mehmet Ali Birand: Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığı adaylığına seçilmesi, hem ülke içinde, hem de uluslararası alanda genelde olumlu karşılandı. Zaten başka türlüsü de düşünülemez. (Posta)
Taha Akyol: Gül’ün demokratik teorideki anlamıyla “tarafsız cumhurbaşkanı” felsefesine uygun bir cumhurbaşkanı olması aslında AKP için de bir emniyet supabı olacaktır. Türkiye’nin de böyle bir güven duygusuna ihtiyacı var. Ben başaracağına inanıyorum. (Milliyet)
Hasan Cemal: Gül’ün cumhurbaşkanlığı Türkiye’de siyasal rejim açısından bir dönüm noktası olacaktır. (Milliyet)
Umur Talu: Erbakan’ ın davetiyle başlayan, sonra ona rağmen karşı adaylıkla ve partiyi bölerek, yenisini kurarak, eski lideri tasfiye ederek süren siyasi kader. İktidarı mecburen başbakan olarak başlatıp dönem bitmeden Çankaya’ya ulaşan bir “Amerikan rüyası”! Bir zamanlar dava ettiği devletin müstakbel başı. (Sabah)
Ergun Babahan: Güçlü bir demokrasinin en büyük güvencesi güçlü bir muhalefetin varlığıdır. Bizce önümüzdeki dönemin de en büyük sıkıntısı bunun eksikliği olacaktır. (Sabah)
İsmet Berkan: Kişisel olarak ben Türkiye’deki gerçek kavganın laik-dinci veya türban kavgası olmadığını düşünsem de kavganın bu araçlarla yapıldığını unutmamak gerek. O bakımdan Gül’ün eşinin türbanı hemen sorun olarak algılanmaya başlandı bile. Bu da gerginliğe hizmet edecektir. Türkiye’nin ise en son ihtiyacı olan şey gerginlik. (Radikal)
Fehmi Koru: Gül’ün aday gösterilmesi, hangi yönden bakarsanız bakınız, Ak Parti açısından muhalefete atılan bir ‘uzlaşma’ buketidir. (Yeni Şafak)
Serdar Turgut: Sonuç itibarıyla; dün Başbakan Erdoğan birkaç akıllı hamle birden yaparak çok iyi pozisyon aldı. (Akşam)
Ekrem Dumanlı: Anadolu’nun göbeğinden çıkıp, siyaset basamaklarını birer birer tırmanan, yıllar içinde daha uyumlu, daha hoşgörülü, daha kuşatıcı bir vizyona eren bir siyasi portre ile karşı karşıyayız. (Zaman)
www.evrensel.net