Barclays ABN’yi yuttu

Avrupa banka piyasasında büyük bir yutma gerçekleşti. İngiliz Barclays bankası, Hollanda’nın ABN Amro bankasını yuttu.


Avrupa banka piyasasında büyük bir yutma gerçekleşti. İngiliz Barclays bankası, Hollanda’nın ABN Amro bankasını yuttu. Edinilen bilgiye göre Barclays, ABN Amro için 69 milyar Avro ödedi. Aynı işlem sürecinde ABN Amro’nun ABD’deki yan kuruluşu LaSalle ise 21 milyar dolara Bank of America’ya satıldı.
Bir süre önce İskoçya Kraliyet Bankası RBS’in öncülüğünde Hollandalı finans tekeli Fortis ve İspanya’nın en büyük uluslararası bankası Sandander, ABN Amro’yu aralarında paylaşmak üzere yutma girişiminde bulunmuşlardı. Toplam 65 milyar Avro ödemeye hazır olan üçlü, Barclays’ın gerçekleştirdiği işlem ile açıkta kaldı.
Yutma işlemi önünde hukuksal bir engel çıkmaması durumunda, Avrupa’nın ikinci büyük bankası ortaya çıkacak. 60’dan fazla ülkede aktif olacak olan yeni bankanın piyasa değeri 136 milyar Avro, müşteri sayısı 47 milyon, çalışan sayısı ise 223 bin civarında olacak. Bankanın dünya sıralamasında ilk 5’in arasına girme ihtimali yüksek gözüküyor.
Bu yılın sonunda birleşme işlemini sonuçlandırmak isteyen Barclays ve ABN, 2010 yılına kadar 3.5 milyar Avro tasarruf etmeyi hedefliyor. Bu da 12 bin 800 banka çalışanının işten atılacağı anlamına geliyor.
Köle ticaretiyle yükselen banka
ABN Amro’nun 60 ülkede 3 bin 700 şubesi ve 110 bin çalışanı bulunuyor. Tarihçesi 1824 yılına kadar uzanmasına karşın ABN Amro, 1991 yılında ABN (Algemene Bank Nederland) ve Amro’nun (Amsterdamsche-Rotterdamsche Bank) birleşmesiyle kuruldu. ABN Amro, bankacılık ve sigorta alanında faaliyet gösteriyor. Bankanın 2005 sonu bilançosuna göre, dünya çapında 880 milyar Avro yatırım hacmini kontrol ettiği biliniyordu.
Geçmişi 1690’lara kadar uzanan Barclays Bank PLC’nin, Barclays ismini ilk kez 1736 yılında kullandı. İngiliz sömürgeciliğinin altın çağında iyice palazlanan Barclays, özellikle köle ticaretinden büyük kazançlar sağladı.
1919 yılında bir Güney Afrika bankasına ortak olan Barclays, bütün apartheid dönemi ırkçı beyaz hükümetle iyi ilişkiler içindeydi. (AVRUPA HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net