Taksim kararı birliği bozmayacak

DİSK Ege Bölge Temsilciliği, 1 Mayıs’ta, genel merkezin kararı doğrultusunda hareket ederek Taksim’e gitme kararı aldı


DİSK Ege Bölge Temsilciliği, 1 Mayıs’ta, genel merkezin kararı doğrultusunda hareket ederek Taksim’e gitme kararı aldı. İşyeri Temsilciler Kurulu toplantılarında kararı işçilere açıklayan sendika yöneticileri, Taksim’e gidemeyen işçilerin, 1 Mayıs’ı işyerlerinde kutlayabileceğini, isteyenlerin bireysel olarak Gündoğdu Meydanı’nda yapılacak mitinge katılabileceğini söyledi. Bu kararın ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İZSU ile Gürçeşme Park ve Bahçeler Şantiyesi’nde çalışan işçilerle görüşerek ne düşündüklerini sorduk.
Belediye-İş’le ayrımsız...
İstanbul’a gitmeyen işçilerin mitinge bireysel katılması ve pankart açılmaması kararını doğru bulmadığını belirten Genel-İş Üyesi Metin Özbilen, “Biz yıllardır burada, işyerimizde hiçbir ayrım yapmadan kutladık bayramımızı. Yine kutlayacağız. Alana da Belediye-İş üyesi arkadaşlarımızla birlikte gideceğiz” dedi. Özbilen, işyerinde işçiler arasında hiçbir ayrım olmadığını ve dolayısıyla alanda da ayrım olmaması gerektiğini söyledi.
İZELMAN işçilerinin Genel-İş, kadrolu işçilerin ise Belediye-İş sendikasına üye olduğu İZSU’da çalışan Genel-İş Üyesi Mehmet Polat da Belediye-İş’in de Genel-İş’in de belediye işçilerinin haklarını savunduğunu, iki sendikanın da işçileri temsil ettiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Nasıl İZSU işçisinin arasında fark yoksa, bu iki sendikanın arasında da fark yok. Biz aynı işyerinde, aynı kazma küreği kullanarak aynı araçlarla çalışıyoruz. Zaten bizi kadrolu, geçici ve şirket işçisi, Belediye-İş üyesi, Genel İş üyesi diye bölmüşler. Bir daha bölmenin anlamı yok.” Polat, her yıl olduğu gibi işyerindeki kutlamanın ardından ayrı yerlerden yürüseler bile, yine aynı meydanda buluşacaklarını söyledi.
İşçilerin talepleri...
Belediye-İş üyesi işçilerden Atay Polat ise toplusözleşme gereği 1 Mayıs’ta idari izinli sayıldıklarını belirterek öncelikle, sadece kendileri için değil ülkedeki bütün işçi ve emekçiler için 1 Mayıs’ın resmi tatil olması talebiyle üç konfederasyonun birlikte mücadele etmesi gerektiğini söyledi. “1 Mayıs’ta DİSK, Türk-İş, Hak-İş üyesi işçiler, hep birlikte, ayrı gayrı olmadan sadece işçi ve emekçilerin taleplerini haykırmalıyız. Bizim ayrı hareket etmemiz, sadece işverenlerin işine gelir” diyen Polat, diğer bütün işçilerle sadece aynı alanda olmak değil aynı konfederasyon çatısı altında birleşmek istediklerini belirtti.
Sözleşme talepleriyle 1 Mayıs’a
12 yıldır İzmir Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nde çalışan Yıldıray Pamukoğlu, 1 Mayıs’ın toplusözleşme görüşmelerine denk geldiğini ve toplusözleşme talepleri ile alana çıkacaklarını belirtti. Pamukoğlu, “Biz İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin işçisiyiz, bu nedenle burada kutlamak daha doğru olur” dedi. Geçmiş yıllarda bölünmelerden dolayı 2 yıl toplusözleşme imzalayamadıklarını söyleyen Pamukoğlu, “1 Mayıs’ta tüm işçiler olarak birlikte olup hükümete tepkimizi koyalım” diye konuştu. (İzmir/EVRENSEL)
‘Bayram olmaktan çıkar’

-DİSK Genel-İş İZSU İşyeri Temsilcisi İrfan Edebali ise ayrı kutlamanın veya alana çıkmamanın, 1 Mayıs’ı işçinin bayramı olmaktan çıkaracağını belirtti. İZSU’daki bütün işçilerin, işyerinde beraber kutlama yaparak alana da beraber çıkmak istediğini söyleyen Edebali, “Biz İZSU işçisiyiz. İZSU’da sendika ayrımı yok, alanda da olmayacak. Ayrı kutlama yapmak veya yapılan kutlamaya katılmamak, işçiyi bölmektir. Amaç, işçinin hakkını aramaksa bunda hiçbir ayrım olmaz” diye konuştu.
Belediye-İş Üyesi İZSU işçisi Nevaf Özmen de Türkiye’de üç işçi konfederasyonunun olmasının bile kötü olduğunu belirterek “1 Mayıs’ı; bizim bayramımızı, hiçbir ayrım gözetmeden ülkenin her yerinde kutlamalıyız” dedi.
‘Tepeden karar’ eleştirisi

Sendikaların sağduyulu davranması gerektiğini söyleyen Aslan Polat ise tüm gün beraber oldukları Belediye-İş üyesi arkadaşlarıyla 1 Mayıs’ı da beraber kutlamaları gerektiğini söyledi.
Toplusözleşme döneminde olduklarını söyleyen Park Bahçeler İşyeri Temsilcisi Levent Çekkin, “Şimdi işverene karşı güçlü bir şekilde birliğimizi göstermemiz gerekir. Geçen yıl da olduğu gibi alanları belediye işçileri doldurmalı İzmir’de” dedi. Eskiden yapılan eylemlerin işçilerin kararı alındıktan sonra gerçekleştiğini söyleyen Çekkin, şimdi kararların tepeden verildiğini belirtti. Çekkin, işyerinde yapacakları kutlamanın ardından hazırladıkları dövizlerle Gündoğdu Meydanı’na gideceklerini sözlerine ekledi.
Ozan Sürücü/Erdal Tali
www.evrensel.net