Fotoğraf: Evrensel

Baz istasyonuna karşı toplantı

Antalya, Meydan Kavağı’nda yaşayan bölge sakinleri ve Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Antalya Şubesi baz istasyonlarına karşı bir araya gelerek toplantı yaptı.


Antalya, Meydan Kavağı’nda yaşayan bölge sakinleri ve Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Antalya Şubesi baz istasyonlarına karşı bir araya gelerek toplantı yaptı. Toplantıda bölgede evlere çok yakın; bazısına sıfır, bazılarına 13 metre yakınlıkta onlarca apartman ve evin arasına baz istasyonu kurulmak istenmesine karşı yapılan çalışmalar ve gelişmeler değerlendirildi.
Baz istasyonu kurulacak yerde çocukların oyun oynadığını, alana çok yakın yerde çocuk parkı olduğunu, bu bölgeden çocukların okula gidip gelmekte olduğunu ve yaşam alanlarının tam ortasında bir baz istasyonu kurulduğunu belirten bölge sakinleri durumdan çok rahatsız olduklarını belirttiler.
Bölgelerinde yeni istasyon kurulmasını istemedikleri, kurulmuş olan önceki istasyonun da kaldırılmasını istediklerini belirten mahalleliler, bu konuda sonuç alıncaya kadar da çalışacaklarını ifade ettiler.
Bölge sakinleri ayrıca dava açacaklarını da belirttiler. Konu ile ilgili olarak Antalya Barosu’na, EMO’ya ziyarette bölge sakinleri meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarının desteğini almak istediklerini belirttiler.
Son günlerde basında sıkça yer alan arı ölümleri haberlerini değerlendirirken “yapılan haberlerde baz istasyonlarından yayılan radyasyon ve dalgaların arıların yön bulmasına engel olduğu için öldükleri yer almaktadır. Arılara zarar veren istasyonlar bize de zarar verir, bunları yerleşim yerlerinin dışına kurmaları gerekir” diyen mahalleliler, “halkın sağlığı hiç dikkate alınmamış, kanunlar hep baz istasyonlarından yana” diyerek yakındılar.
Baz istasyonlarının mahalle arasında görüntü kirliliği de yaptığını dile getiren Meydan Kavağı sakinleri sorunun çözümü için Muratpaşa Belediye Başkanı’na ziyarette bulunma kararı aldılar.
Baz istasyonu kurulacak yerde akşamüzeri yapılan toplantıya büyük ilgi gösteren Mahalle sakinleri toplantının ardından mahalleli kadınların birlikte hazırladıkları kısırı yine birlikte yiyerek ortak mücadeleye devam kararı aldılar. (Antalya/EVRENSEL)
www.evrensel.net